reportér prílohy Víkend
Narodil sa v Kyjeve na Ukrajine, vyrastal a žije v Nitre. V Pravde pracuje od roku 2006. Za reportáže o životnom prostredí, krajine a prírode získal štyri Novinárske ceny od Nadácie otvorenej spoločnosti, 11 ocenení Literárneho fondu a jednu cenu Slovenského syndikátu novinárov. V roku 2022 sa stal držiteľom Ceny ministra životného prostredia za prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Je spoluautorom a zostavovateľom štúdie Dopady klimatickej krízy na Slovensko, ktorú v roku 2020 priniesla organizácia Greenpeace v spolupráci s klimatológom Jozefom Pechom zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. V roku 2019 bol organizáciou Ashoka zaradený na mapu klimatických inovátorov v strednej a východnej Európe.
Hrochy sa hryzú, snažia sa jeden druhého prevrátiť. No nijako ich netrápi, že kenské jazero Naivasha k sebe pritiahlo neriešiteľný rébus globalizácie
Je jedno miesto v raji. Najbohatšia lúka na svete. Kde v noci kvapká mlieko z hviezdnej dráhy. A za rosy sa z „motyľakov“ valí povodeň hmyzu.
S ekologičkou Martinou Paulíkovou sme sa zhovárali o tom, ako za posledné tri desaťročia zmocnel občiansky hlas. A hlas tých, ktorí konajú v záujme stromov.
Bol to jeden z najhorších zážitkov!“ nadýchne sa 19-ročný Šimon Babjak. Bol naučený bývať v komfortných hoteloch, cestovať lietadlom, vyhýbal sa nepohodliu.
Mohla si vybrať akýkoľvek palác na svete. Namiesto toho si kúpila zeme v jednom z najdivokejších koncov - pralesnú dolinu potoka Okna. Má to pozoruhodný dôsledok.
O prekvapeniach výskumu Slovenská klíma 2022 sme sa zhovárali s Tomášom Chabadom a Janom Krajhanzlom z Masarykovej univerzity v Brne a z Inštitútu 2050.
Strieborná generácia tvorí najbonitnejšiu vrstvu. A predsa má pocit, že ju (nielen) reklama ignoruje. Je to naozaj tak? Pýtali sme sa Martina Marka.
Spod Vihorlatu žmurká vlastne viac morských ôk. Dávni ľudia verili, že to na nich hľadí skryté more, vyvrhuje chápadlá príšer. Pravda pošteklí strach ešte viac.
Súdny dvor EÚ potvrdil nelichotivý obraz Slovenska - ničí najcennejšie lesy s vážnymi dôsledkami pre spoločnosť. Je šanca to zvrátiť? Pýtame sa Jozefa Ridzoňa.
Na huby sa obracajú vedci, ktorí hľadajú riešenia klimatickej krízy a jej drsných dôsledkov. Ale aby to fungovalo, musí sa udiať jedna podstatná vec.
Možno sa práve pozeráte na posledných pestovateľov kávy. Na rovníku v Keni proti zmene klímy skúšajú techniky predkov, rovnaké ako u slovenských.
Pandémia otvorila aj dosiaľ tabuizovanú tému posledných rozlúčok. Sú skutočne dôstojné, osobné alebo ide niekedy iba o nalinajkovaný chladný biznis?
Kolonializmus s jeho krutosťou a genocídami podľa sociológa Ondřeja Lánskeho predznamenáva modernú spoločnosť a jej najväčšiu krízu.
Keď sa z riek vyleje voda v krajine, budí to hrôzu. Ale čo keď voda rok čo rok zaleje takmer jedno celé percento krajiny?
Sucho trvá mimoriadne dlho, deväť mesiacov. Posledných päť rokov sa podobné suché periódy objavujú čoraz častejšie. Vieme to zmierniť, ale musíme zmeniť hospodárenie.
Prebádali sme najtemnejšie oceány, nazeráme do superhmotných čiernych dier, krúžime s vrtuľníkom nad Marsom, ale doteraz nikto nepreskúmal to, od čoho závisí život nás všetkých. Pozoruhodný život v prameňoch.
Už zostalo takmer posledné miesto, kde sa dá vidieť, ako kedysi vyzerala veľmi stará krajina pozdĺž Ipľa pod Lučencom.
Hudobník, tvorca vinylov a človek s nezlomným odhodlaním Ondrej Slivka spustil na Slovensku v Trenčíne historicky prvú lisovňu platní - Vinyl LAB.
Pôžitky a chute, bez ktorých si mnohí Európania nedokážu predstaviť život už nemusia byť samozrejmé. Kto za to môže?
Spoločnosť šelmy na slovensko-českom pohraničí už necháva vyhynúť, a to tým najkrutejším spôsobom. Príroda všetko odpláca.
Architekti však nemajú v rukách len zdravie človeka, ale aj planéty, krajiny a sídiel. Ako s tým naložiť? Zhovárali sme sa s architektkou Norou Vranovou.
Špičkový český horolezec Marek Maara Holeček nedávno na Slovensku krstil novú knihu. Nazval ju Dotknúť sa duše.
Môže byť salamandra kľúčom k dobrému životu tisícov ľudí žijúcich pod Čergovom?
Učiteľom Slovenska 2021 sa stala nemčinárka Alexandra Hučeková zo vzdelávacieho centra Babylon Education v Žiline.
Jeden z najmocnejších zdrojov pitnej vody na Slovensku patrí k najkrehkejším. Už stavba obopínajúca prameň Vrchovište nabáda k bázni - ste v chráme vody!