editor
E-mail:
Vyštudoval Fakultu telesnej výchovy UK a postgraduálne aj žurnalistiku. Začínal roku 1989 v Česko-slovenskom rozhlase, pracoval v agentúre TASR a denníku Práca, od roku 1994 pôsobí v denníku Pravda, roku 2003 prešiel na webovú stránku Pravda.sk. Prevažnú časť novinárskej kariéry sa venoval športovej žurnalistike s vrcholom na OH v Pekingu. Od roku 2006 bol vedúcim spravodajstva Pravda.sk. Aktuálne je hlavným editorom webu Pravda.sk a snaží sa zlepšiť finančnú gramotnosť seba i Slovákov reláciou Ide o peniaze. Má rád život, ľudí, kvety, doppio, Erosa Luciana Waltera Ramazzottiho a drsný humor.
Ide leto - čas brigád, ale aj nástupu absolventov na pracovný trh. Ako je to s odvodmi a s povinnosťami voči Sociálnej poisťovni?
Začína sa to prvou výplatou. Po nej prídu dlhé, dlhé roky a práce a napokon prvý dôchodok. Ako sa naň pripraviť a kedy ho dostanete?
Investovať je správne, najmä pravidelne. Ale na všetko treba isť s rozumom. Nie vždy musí byť najdôležitejší prísľub istých a vysokých výnosov.
Bude nové investovanie prostredníctvom bánk lacnejšie a pre ľudí dôveryhodnejšie?
Dôchodková novela zavádza od 1. mája aj automatický vstup do II. piliera. Nie všetkých, ktorí sa po škole zamestnajú, sa automatický vstup týka. Prečo?
Dnes, keď žijeme v demokratickej a kapitalistickej spoločnosti, všetci vieme, že štát nebude mať na to, aby sme mali dostatočne vysoké dôchodky, hovorí Babocký.
Nedávna relácia o tom, ako si odkladať 45 rokov každý mesiac 10 eur a nadobudnúť desaťtisíce, vyvolala na sociálnych sieťach búrlivú diskusiu. Ako to teda funguje?
Zmeny v dôchodkovom sporení začínajú od 1.mája.
O pár dní začne platiť novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Aká je jeho hlavná pointa?
Byty sú drahé, úroky vysoké. Ako sa dostať k hypotéke, ak vám banka nechce dať dosť peňazí?
Ceny mnohých nehnuteľností na Slovensku klesli o 10 percent, no niektoré naopak narástli - aj o 13 percent. A Bratislava? Tá si žije vlastný realitný život.
Garančná schéma kryje iba vklady. Ak má klient nejaké splatné záväzky voči banke, napríklad z úveru, tak splatný záväzok znamená nezaplatenú splátku, hovorí Roman Fusek.
Aj vy ste čítali o krachu niektorých bánk v USA a problémoch ďalších bánk v Európe? Máme sa báť? Koho vklady sú chránené a ako?
Ak si odkladáte peniaze dostatočne dlho, stačí prekvapivo malá suma na veľký výsledok.
Podvodov na internete je stále viac. Netýkajú sa len starších, obeťami sú často aj mladí, internetovo zdatní ľudia. Ako podvodníkom nenaletieť?
Koľko zarobíte, ak si budete od prvej výplaty odkladať len 10 eur mesačne?
Nevidím na dnešnom politickom spektre niekoho, kto by povedal, že musíme ubrať z plynu a zrušíme napríklad materské alebo vlaky zadarmo, pretože rozpočet to neutiahne.
Čo nám okrem pocitu bezpečia vzal ruský vpád na Ukrajinu? Ako vojna ovplyvnila naše peňaženky, životnú úroveň a čo nás čaká?
Ak má človek dostatočne vysoký dôchodok z I. piliera, ako môže výhodne využiť II. pilier?
Druhý pilier je na financovanie života v dôchodku, nie v prvý deň dôchodku.
Nepriaznivá situácia na akciových trhoch by mohla zatraktívniť iné šetriace produkty. Vracajú sa do hry banky a ich termínované vklady? Koľko dokážete zarobiť?
Objednali ste si tovar cez internet a nič vám neprišlo? Alebo ste ho vrátili a márne čakáte na peniaze? O problémoch s rizikovými e-shopmi hovorí Judita Šenkárová (SOI).
Ak ste už dostali výpis o svojich úsporách v II. pilieri, asi vás nepoteší - vlani všetky fondy prerobili. Ak nejdete do dôchodku teraz, nemusíte zúfať - ale čo ak idete?
Po rokoch prudkého nárastu ceny nehnuteľností prvý raz mierne klesli. Napriek tomu je bývanie stále menej dostupné. Prečo?
O úskaliach nákupu cez internet a o rizikových e-shopoch hovoríme v relácii Ide o peniaze s Juditou Šenkárovou zo Slovenskej obchodnej inšpekcie.