Baškovi chýba pre vojakov miliarda

Rezort obrany si k nohe priviazal železnú guľu, aj keď vedenie vopred vedelo, že ju neutiahne. Ešte za ministra Františka Kašického (Smer) si totiž naplánovali na tento rok príjmy z privatizácie majetku na takmer 1,2 miliardy korún.

29.10.2008 06:09
Baška Foto:
Minister obrany Pavol Baška
debata

Do konca roka sa im však podarí získať menej ako 200 miliónov. Vlastným pričinením má teda ministerstvo na účte miliardovú sekeru. Kvôli tomu muselo celý rok meniť výdavky, aby sa zmestilo do limitov. Zo schváleného rozpočtu sa tak stal iba zdrap papiera.

"Rezortu sa nepodarí naplniť príjmy v stanovenom limite,“ potvrdil hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela. Podľa neho šetrili po celý rok, lebo už vedeli, že vojenskú pokladnicu asi nenaplnia tak, ako plánovali. "Dôsledne sa kontrolovala finančná disciplína, znižovali výdavky na pohostenie aj služobné cesty, znižoval počet pracovníkov na ministerstve,“ vymenoval Gemela konkrétne opatrenia.

Uvedené šetrenia však majú trhliny. Napríklad prepúšťanie sa nižšími výdavkami prejaví až v budúcom roku, čo konštatoval aj minister Jaroslav Baška (Smer), keďže väčšina prepustených končí k prvému februáru 2009.

Rezort obrany na otázku, kto je zodpovedný za miliardový rozdiel, konkrétneho človeka neuviedol. Vraj je na vine meškajúci zákon o predaji majetku. Ten mal povoliť predávať vojenský majetok priamo podnikateľom a obísť tak obce a mestá, ktorým ho dosiaľ museli darovať zadarmo. Zákon začne platiť až od prvého novembra, hoci rezort ho mal pripravený už začiatkom roka, ale pre kauzy Ficovej vlády okolo pozemkov ho radšej stiahol.

Pri zostavovaní rozpočtu však na riziko upozorňoval pred rokom exminister Martin Fedor (SDKÚ) počas rokovania brannobezpečnos­tného výboru. "Každý rok sú príjmy okolo 200 miliónov. A teraz plánujete odrazu jednu miliardu. Z čoho ju chcete získať?“ – pýtal sa vtedy Fedor. Kašický odpovedal, že zmenia zákony a peniaze budú.

Po roku Fedor konštatuje, že sa jeho obavy naplnili. "Navyše podľa nového zákona peniaze z predaja vojenského majetku idú do štátnej kasy v správe ministerstva financií. A nikto nezaručí, že sa milióny z privatizácie k vojakom vrátia,“ tvrdí Fedor. Ako dodáva, v tomto prípade ide vláde a koaličným poslancom iba o možnosť predávať majetok a nie o finančnú pomoc ministerstvu obrany, ako oficiálne tvrdili. "Je to iba o kšefte, rezort obrany z toho nemá nič,“ uzatvára Fedor.

Fedorove tvrdenia nepriamo potvrdil aj minister Baška. Konštatoval, že treba plniť sociálne programy, preto je priamy predaj majetku pre jeho rezort dôležitý. Rezort obrany tak privatizáciou nehnuteľností plní premiérove sľuby o sociálnom štáte.
Na budúci rok by mala privatizácia v rezorte obrany pokračovať ešte rýchlejším tempom. Rušiť, teda privatizovať, by sa mali niektoré vojenské podniky, ktorá vyrábajú iba stratu. "Zatiaľ nie je presne určené, ktoré podniky sa budú rušiť, ale pracujeme na tom,“ konštatoval Baška.

Fedor je prekvapený. "Baška chce predávať štátne podniky? Na to sme my nemali odvahu. Zaujímavé, že tak robí za vlády Roberta Fica, ktorý tvrdí, že štátne vlastníctvo je najlepšie,“ dodáva opozičný poslanec. Baška chce zrušiť a rozpredať aj dva výskumné vojenské ústavy. Podľa zdrojov z ministerstva obrany, počas Dzurindovej vlády za ich zachovanie lobovali práve najmä politici zo strany Smer a podnikatelia, spriaznení s touto, vtedy opozičnou, stranou.

debata chyba