Bugár sa hnevá, ale z koalície neodíde

Bugárova strana Most sa opakovane dostáva do podozrenia, že jej poslanci mohli odovzdať v tajných voľbách hlasy Dobroslavovi Trnkovi. Líder Béla Bugár hovorí, že v strane sú všetci "naježení", pretože sa ďalej šíria len indície bez dôkazov.

11.12.2010 07:25
Béla Bugár Foto:
Béla Bugár, predseda koaličnej strany Most-Híd.
debata (18)

V pondelok mimoriadne zasadne predsedníctvo Mostu, na ktorom sa chcú zaoberať pokračujúcimi obvineniami. Bugár nepotvrdil informácie, že by sa na rokovaní mala zúčastniť aj premiérka Iveta Radičová. „Vytvára sa tu atmosféra obviňovania a nedôvery a v takej atmosfére sa nedá pracovať. Potrebujeme vedieť, ako bude fungovať koalícia,“ povedal Bugár. Trnka minulý týždeň v tajných voľbách získal 74 hlasov, z toho štyri až šesť hlasov pochádzalo od koaličných poslancov. Naopak, kandidát vládnych strán Jozef Čentéš mal iba 73 hlasov.

Podľa denníka Sme si lístok poslanca Mostu Eleméra Jakaba poslanci zrejme posúvali tak, že hlasovali za jednou plentou, fotili sa s ním, no hlasovali za Trnku. Jakabov lístok bol upravený v prospech Čentéša. Jakab si potom lístok dal doniesť, zneplatnil ho a vymenil za nový, na ktorom mohol dať hlas Trnkovi. O takejto možnosti pre denník hovoril poslanec SDKÚ Zoltán Horváth, ktorý bol vo volebnej miestnosti ako skrutátor. „Všetko tomu nasvedčuje,“ povedal Horváth o lístkoch Mostu.

Bugár si myslí, že Horváth sa chce takto pomstiť za to, že ho Most nepodporil vo voľbách na post primátora Galanty. Horváth sa už k tajnej voľbe nechcel vyjadrovať. O podozreniach, že Trnkovi dali hlas niektorí poslanci Mostu, sa hovorilo už krátko po spornej voľbe, Bugár to od začiatku odmietal.

Poslanec Mostu Igor Sidor si myslí, že problém je v zdroji, z ktorého vychádzajú takéto obvinenia. Na otázku, či myslí na SDKÚ, neodpovedal.

Horváth tiež hovoril, že videl hlasovacie lístky všetkých klubov okrem Mostu. Sidor odmietol, že by poslanci strany mali lístky zložené, aby ich ostatní nevideli, ako hlasovali. „Mali sme svoj vlastný spôsob kontroly. Nemal som lístok zložený, len prehnutý. Keď som prišiel k urne, celý som ho otvoril, nebol zlomený a vložil som ho do urny. Necítil som potrebu, aby som každému jednému skrutátorovi ho išiel ukázať,“ povedal Sidor.

Ďalší poslanec Mostu Peter Zajac z OKS je k tejto téme zdržanlivý a taký zostane aj naďalej. „Varoval by som kohokoľvek, aby ďalej prichádzal s novými a novými špekuláciami, lebo to k ničomu nevedie,“ podotkol.

Podpredseda parlamentu za KDH považuje hnev Bugára za oprávnený. Nebol by rád, keby podozrievanie jedného voči druhému pokračovalo ďalej, lebo to neutužuje vzťahy v koalícii. „Nemám rád domnienky. Ak niekto nemá dôkaz, tak nech radšej mlčí alebo nech diskutuje o tom na politických orgánoch strany,“ dodal Hrušovský.

Fico vyzval na ďalšiu tajnú voľbu prokurátora

Na opätovnú tajnú voľbu generálneho prokurátora ešte na decembrovej schôdzi parlamentu vyzval líder Smeru Robert Fico. Politici vládnych strán to však považujú za nereálne.

„Čo vám dáva oprávnenie obchádzať ústavu a znefunkčnenie generálnej prokuratúry?“ pýtal sa v snemovni Fico. Niekoľkokrát požiadal predsedu parlamentu Richarda Sulíka, aby dal možnosť predložiť návrhy kandidátov a o prokurátorovi by sa hlasovalo ešte na budúci týždeň. V opačnom prípade sa prokuratúra podľa Fica úmyselne znefunkční.

Koalícia chce totiž zmeniť tajnú voľbu na verejnú. Musí však novelizovať zákon o rokovacom poriadku. Fico odhaduje, že keď súčasný generálny prokurátor odíde 3. februára budúceho roka z funkcie, tak nový bude zvolený až niekedy v máji alebo v júni.

Vystúpenie Fica v poslaneckých radoch vyvolalo nevôľu. Poslanci koalície spochybňovali Ficovu obavu, že prokuratúre odchodom jej šéfa hrozí paralýza. Poslanec Ondrej Dostál citoval zákon o prokuratúre, podľa ktorého všetky oprávnenia generálneho prokurátora by prebral jeho prvý námestník.

Poslanec Smeru Robert Kaliňák namietal, že potom by nemuseli byť ani parlamentné voľby, pretože ústava počíta s tým, že kým nebude nová vláda, tak dosluhuje stará. „Toto sú Jakešovi bratranci,“ poznamenal o poslancoch, ktorí spochybňovali naliehanie Fica zorganizovať ďalšie tajné voľby.

Líder Smeru preto zdôraznil, že je povinnosťou parlamentu sa neustále snažiť o zvolenie nového kandidáta. Rovnako sa prihovára za predloženie takého kandidáta, na ktorom by sa zhodli strany naprieč politickým spektrom. Sulík Ficovi odkázal, aby ho navštívil, že sa porozprávajú. Agentúre Sita neskôr povedal, že už s Ficom o jeho návrhoch hovoril a prednesie ich v pondelok na Koaličnej rade. Nechcel ich však vopred konkretizovať.

Ani ostatní politici koalície sa rozhovorom nebránia. Predseda Mostu – Híd Béla Bugár si však nemyslí, že ak sa politici nedokázali dohodnúť dva mesiace, tak sa im to teraz podarí za dva dni. Neodmietal by však neskôr prípadnú dohodu s opozíciou.

Šéf klubu KDH Pavol Hrušovský vidí stále priestor na rozhovory, ale „žiaľ vymklo sa to z rúk“. Podľa neho stupeň nedôvery v koalícii i medzi koalíciou a opozíciou je veľký.

18 debata chyba