Čaplovič: Problémy nemožno riešiť zo dňa na deň

Ak by sa učitelia rozhodli štrajkovať aj počas maturitných skúšok, zo žiakov a študentov by si spravili rukojemníkov, tvrdí minister školstva Dušan Čaplovič (Smer). Podľa neho sa platové podmienky pedagógov musia riešiť postupne.

17.11.2012 15:00
Dušan Čaplovič Foto:
Minister školstva Dušan Čaplovič
debata (22)

Za sebou máte neúspešné rokovania s odborármi. Ako vidíte momentálnu situáciu?
Štrajk učiteľov budem rešpektovať. Uvedomujem si, že majú dlhodobo a pritom nezaslúžene veľmi slabé miesto v rebríčku povolaní. Aj preto žiadajú rýchlu nápravu, aj preto sú veľmi netrpezliví. Problémy nášho školstva sa však nedajú riešiť zo dňa na deň, veľkými skokmi, ale postupne a systematicky. Práve preto sme školským odborárom predložili memorandum. Obsahuje kroky, ktoré majú postupne riešiť ich platové podmienky a spoločenské postavenie. Samozrejme, všetko závisí od sily ekonomiky, racionalizačných opatrení a od konsolidačných finančných krokov.

Odborári však vláde memorandum vrátili. Doplnili ho o svoje požiadavky. Čo na to hovoríte?
Odborárom sme predložili memorandum, ktoré navrhlo riešiť ich problémy. Vzhľadom na súčasné finančné možnosti štátu je veľmi ústretové a realistické. Okrem toho obsahuje aj ďalšie opatrenia, ktoré v priebehu volebného obdobia našej vlády prioritne riešia problémy, na ktorých sme sa zhodli nielen s odborármi, ale aj so zástupcami samospráv a reprezentáciou zamestnávateľov. Ak naďalej trvajú napríklad na 10-percentnom navýšení platov, musím konštatovať, že to nie je možné splniť. Hovorím to otvorene, úprimne, lebo poznám možnosti štátneho rozpočtu. Rád by som zvestoval lepšiu správu, ale ak nemáte z čoho, tak jednoducho nemôžete rozdávať a nemôžete hazardovať s ekonomickou a spoločenskou budúcnosťou nášho štátu a jeho občanov v rokoch rozsiahlej hospodárskej, finančnej, sociálnej a morálnej krízy.

Je päťpercentné zvýšenie platov vaša posledná ponuka, alebo ste pripravený urobiť ústupky?
Žiaľ, momentálne na viac nemáme. Ale ak by odborári prijali našu podanú ruku a podpísali by memorandum, postupne by sme vedeli uspokojiť ich oprávnené požiadavky. Opakujem, postupne, a nie hurá systémom, ktorý by ohrozoval istoty našich občanov a stabilitu štátu.

Máte už núdzový plán, keď učitelia naozaj začnú štrajkovať? Čo keď sa zavrú školy?
Núdzový plán pre prípad štrajku by mali ponúknuť odborári, pretože oni sú organizátorom protestu. Od nich by som očakával návrhy a tiež diskusiu so zriaďovateľmi, keďže zatváranie škôl evidentne spôsobí problémy so starostlivosťou o deti v mnohých rodinách. A prevažná väčšina našich škôl je v zriaďovateľskej kompetencii obecnej, mestskej a regionálnej samosprávy.

V poslednom čase sa hovorí o možnosti, že by učitelia mohli opäť štrajkovať počas maturít, keby teraz nepochodili. To by ohrozilo priebeh maturít a prijímanie na vysoké školy. Ste na to pripravený?
Sabotáž maturitných skúšok či prijímacích skúšok by som považoval za veľmi zlý signál vo vzťahu k žiakom, študentom a ich rodičom, ktorí by sa stali presne tým, čo odborári nechceli. Urobili by z nich rukojemníkov, teda zbraň, ktorá by nahradila vyjednávania, kompromisy a spoločnú dohodu. Teda to, o čo nám všetkým musí ísť. Vždy som odmietal radikalizmus a extrémizmus v akejkoľvek podobe. Prioritu musí mať dialóg, obojstranné akceptovanie dohôd.

© Autorské práva vyhradené

22 debata chyba