Ceny liekov sa znižujú, pacienti však platia viac

Aj napriek tomu, že výrobcovia znižujú ceny liekov, pacienti za ne doplácajú čoraz viac. Dôvodom je, že ak aj výrobcovia znížia cenu liekov, ešte viac sa znižuje aj úhrada zdravotnej poisťovne, následkom čoho potom narastajú doplatky pre pacienta. Sľubované lacnejšie liečivá nezabezpečí ani novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá je momentálne v pripomienkovom konaní.

18.03.2011 14:00
lekáreň, lieky, pacient Foto:
Novela má podľa ministerstva zdravotníctva upraviť ceny liekov na druhú najnižšiu úroveň v Európskej únii. Odborníci však o tom pochybujú.
debata (7)

Podľa ministerstva zdravotníctva vďaka novele, ktorá má upraviť ceny liekov na Slovensku na druhú najnižšiu úroveň v Európskej únii, pacienti aj poisťovne ušetria približne 75 miliónov eur ročne. Odborníci však o tom pochybujú a tvrdia, že ceny liekov sa znižujú aj dnes, no výška doplatkov neklesá. Podľa predsedu Asociácie generických výrobcov Karola Poloniho sa, naopak, ceny pre pacientov ešte zvyšujú. „Po januárovej kategorizácii došlo pri 405 liekoch k zníženiu ceny, napriek tomu pri 995 liekoch narástli doplatky pre pacientov. K poklesu došlo iba pri 136 liekoch,“ priblížil Poloni.

Sumu, ktorú za liek zaplatia zdravotné poisťovne, schvaľuje minister zdravotníctva na základe odporúčaní kategorizačnej komisie, v ktorej sedia aj samotní zástupcovia poisťovní. „Máme tam svojho zástupcu, tak ako aj ostatné poisťovne, ale sami od seba nevieme ovplyvniť výšku úhrady. Navyše, kategorizačná komisia je len poradný orgán ministra,“ povedala k vysokým doplatkom hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Horníková.

To, či budú pre pacientov lieky lacnejšie a dostupnejšie, teda závisí od Uhliarikovho rozhodnutia, a nie od toho, či je celková cena lieku šiesta najlacnejšia v únii alebo druhá. Naopak, ak v parlamente prejde návrh stanoviť cenu liečiv na druhú najnižšiu, podľa prezidenta Asociácie dodávateľov liekov Igora Nováka to môže spôsobiť, že pulty slovenských lekární zostanú prázdne. „Čím sú lacnejšie lieky na Slovensku, tým sú atraktívnejšie pre tých, ktorí ich vyvážajú do zahraničia. Môže to teda ohroziť dostupnosť liekov,“ myslí si.

Ministerstvo to odmieta, tvrdí, že nijaký hromadný vývoz liekov nehrozí. „Farmaceutické spoločnosti predávajú na Slovensko len taký počet liekov, ktorý sa tu spotrebuje. Tým regulujú trh so svojimi produktmi vo svete a bránia tak tomu, aby sa do krajiny dostávali lieky kúpené v inej krajine lacnejšie od distribučnej spoločnosti, nie od výrobcu,“ uviedla hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Novák však oponuje, že farmaceutické spoločnosti na vývoz liekov do zahraničia dosah nemajú. „Lieky dovezené na Slovensko sa predávajú distribútorovi. Čo sa ďalej spraví s liekmi, je v jeho rukách. Legislatíva farmaceutickým firmám nedovoľuje nejakým spôsobom zabrániť tomu, aby ich distribútor vyviezol von.“ V zahraničí sú už pritom podľa neho známe prípady, keď firmy chceli zabrániť vývozu liekov a potom museli čeliť súdnym sporom. „V rámci Európskej únie totiž nemožno obmedziť voľný pohyb tovaru,“ vysvetlil.

Pripomienky dodávateľov či výrobcov liečiv sú iba malou časťou z takmer 400, ktoré boli doteraz v rámci medzirezortného pripomienkového konania novele adresované. Jednu verziu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti už pritom ministerstvo práve pre množstvo pripomienok ešte v októbri minulého roka stiahlo z parlamentu. K pôvodnej novele bolo pritom vznesených o polovicu menej námietok ako teraz.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba