Alojz Kromka alias Lojzo Čistič dostal doživotie

10.06.2004 17:28

Za prísnych bezpečnostných opatrení a v pokojnej atmosfére vyhlásil vo štvrtok v bratislavskej väznici senát Najvyššieho súdu definitívny verdikt nad Alojzom Kromkom prezývaným Čistič a ďalšími štyrmi obžalovanými. Kromkovi potvrdil doživotný trest za vraždu troch ľudí, pokus o vraždu šiestich ľudí a nedovolené ozbrojovanie.

Výnimočný 20-ročný trest dostal Ján Siber za vraždu a vydieranie, 15-ročné tresty si odpykajú ďalší traja Kromkovi spoluobžalovaní Jozef Holub, Igor Lavrinčík a Ján Dunka. Všetci odsúdení strávia roky väzenia v najťažšej nápravnovýchovnej skupine. Proti verdiktu sa už nemôžu odvolať. 

Ako konštatoval predseda senátu Štefan Michálik pri zdôvodnení verdiktu, prešovský krajský súd správne vyhodnotil dôkaznú situáciu, keď obžalovaných uznal za vinných zo žalovaných skutkov. NS SR len pozmenil tresty pre niektorých obžalovaných. I. Lavrinčíkovi sprísnil trest z 12 na 15 rokov, tak ako o to žiadal prokurátor. Nižší trest vymeral pre J. Sibera, z 24 rokov mu trest zmiernil na 20 rokov. Krajský súd v Prešove sa však Siberom bude musieť ešte zaoberať, pretože NS SR mu vrátil na došetrenie niektoré body obžaloby. NS SR musel tiež opraviť niektoré právne pochybenia krajského súdu.

Prokurátor Generálnej prokuratúry Jozef Takáč považuje dnešný verdikt NS SR za správny. „Najvyšší súd rozhodol, tak ako mal,“ skonštatoval pred novinármi. Dodal, že dnešné rozhodnutie je zákonné, pretože NS SR napravil právne pochybenia prvostupňového súdu a sprísnil trest pre Lavrinčíka.

Na pojednávaní v Bratislave sa nezopakovala dramatická situácia zo septembra minulého roka pri vyhlasovaní rozsudku na prešovskom krajskom súde. Kromka sa vtedy ešte pred vynesením verdiktu pokúsil o útek zo súdnej siene, spacifikovať ho museli viacerí príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže. Dnes prijal konečný verdikt pokojne a bez incidentov, podobne ako jeho ďalší spoluobžalovaní. 

Kromka je podľa súdu zodpovedný za vraždu žilinského bossa Milana Holáňa a jeho ochrancu Stanislava Vnuka v bare Astória v Žiline. Súd ho uznal vinným aj z vraždy Žanety Mirgovej, ktorá sa stala obeťou streľby do idúceho auta pri Hrabušiciach. V aute vážne zranil aj ďalších troch spolucestujúcich, čo súd posúdil ako pokus o vraždu. Po vražde v bare Astória v Žiline sa pokúsil zabiť členov mestskej polície, keď ich aj iných občanov pri úniku z miesta činu ohrozoval streľbou na životoch. Bez povolenia si zadovážil a prechovával zbrane, strelivo a výbušniny. Spoluobžalovaný J. Siber bol uznaný vinným zo spolupáchateľstva formou prípravy vraždy, keď sa pokúsil o likvidáciu Holáňovho brata Petra, ktorá nebola dokonaná. Dopustil sa aj trestného činu vydierania.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk