Polícia zhabala servery kvôli útoku na NBÚ

27.06.2007 16:45, aktualizované: 17:55
Polícia
Ilustračné foto Autor: ,

Polícia zadržala počítačové servery poskytovateľa internetového priestoru Websupport.sk, a vyradila tak z činnosti tri percentá slovenských internetových stránok. Informoval o tom portál sme.sk. Podľa prokuratúry akcia súvisela s vyšetrovaním vlaňajšieho útoku hackerov na Národný bezpečnostný úrad (NBÚ).

„Práve v tejto chvíli naši technici vyhodnocujú využiteľnosť jednotlivých dôkazov a snažíme sa, aby obmedzenie bolo minimálne, to znamená, že ak sa bude dať, v priebehu pár hodín môžeme niektoré komponenty vrátiť,“ povedal pre denník Sme prokurátor Ján Šanta. Dodal, že pravdepodobne obvinia jednu osobu.

Majiteľ spoločnosti, ktorá poskytuje internetový priestor, prevádzkuje aj stránku blízku hackerskej komunite Blackhole.sk.

Počítačoví piráti prenikli do systému NBÚ, ktorý pracuje s utajovanými informáciami, vlani v apríli. Hackeri údajne niekoľko dní kopírovali údaje z počítačov úradu. NBÚ však únik utajovaných informácií odmietol. Na počítače, kde sú tieto údaje uložené, sa vraj piráti nedostali.

„Na doméne szaa.sk som mal stránky medzinárodnej konferencie o zatmeniach nebeských telies, ktorá sa uskutoční v auguste v Tatrách. Momentálne prebieha online registrácia účastníkov, sú tam databázy prihlásených, kompletná korešpondencia s účastníkmi z celej Európy. Takže je to dokonca medzinárodná hanba,“ napísal pre portál Roman Piffl, ktorý je jedným z klientov postihnutých výpadkom.

Na odstavenie stránok sa sťažovali aj ďalší zákazníci spoločnosti. Websupport.sk im prisľúbil, že v prípade dlhšieho výpadku presunie ich internetové stránky na iné servery. Celkovo polícia vyradila z činnosti stránky z 3557 slovenských internetových do­mén.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku