Za zabitie bezdomovca dostali päť a pol roka

18.12.2007 14:11
Bezdomovec
Bezdomovec, ilustračné foto Autor: ,

Na nepodmienečné tresty odňatia slobody vo výmere 5,5 roka v ústave s minimálnym stupňom stráženia odsúdil senát Okresného súdu v Banskej Bystrici 21-ročného Pavla H. a o rok mladšieho Petra K.

Uznal ich za vinných z napadnutia dvoch bezdomovcov a usmrtenia jedného z nich. Rozsudok nie je právoplatný. Prokurátorka sa neodvolala a obžalovaní sa môžu odvolať do 15 dní od vyhlásenia rozsudku.

Obžalovaní pred rokom oslavovali meniny. Sami priznali, že boli opití a v takomto stave šli v noci z 1. na 2. júla do mestskej časti Radvaň „riešiť“ problém s tamojšími bezdomovcami. Prekážalo im, že žobrú a otravujú ľudí. Pod schodmi jedného z panelových domov napadli 35-ročného Milana Chriašteľa. Bili ho, kopali a Peter K. mu dýkami zasadil viacero rán. Bezdomovec útok neprežil. Následne napadli 43-ročného Štefana Birasa, ktorý útočníkom ušiel, pretože okolo išlo auto. S viacerými poraneniami tváre, rúk a nôh ho museli hospitalizovať. Z nemocnice ušiel a medzičasom tiež zomrel.

Obžalovaní svoje konanie oľutovali. Tvrdili, že boli opití a nikoho nechceli usmrtiť. Peter K. tvrdil, že bezdomovca nechcel pichnúť. Stalo sa to, lebo bol opitý a padol na neho a opakovane ho bodol, keď vstával.

Obhajcovia žiadali prekvalifikovať konanie ich klientov ako neúmyselnú ujmu na zdraví, ale senát im nevyhovel. Vzhľadom na priznanie mladíkov, ich doterajší bezúhonný život a spoluprácu pri objasňovaní skutku súd im znížil trest pod hranicu sadzby, ktorá za zločin zabitia je sedem až desať rokov. Okrem zabitia oboch uznal za vinných aj z ťažkej ujmy na zdraví a výtržníctva v spolupáchateľstve.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku