Kukláči unášali ľudí pred očami detí

Dve hrôzostrašné svedectvá o vyčíňaní bývalých policajných kukláčov odzneli vo štvrtok za mimoriadnych bezpečnostných opatrení na Okresnom súde v Trnave. Únosy trnavského podnikateľa Milana Príbelu a trenčianskej podnikateľky Heleny Bicekovej sa podarilo objasniť až po známej vražde Jána Kubašiaka z Polomky.

05.09.2008 06:35
Juraj Rozsík Foto:
Juraj Rozsík, ktorého stíhajú za vraždu podnikateľa Jána Kubašiaka, (na fotografii v sprievode polície) v snahe zachrániť sa pred dlhoročným väzením pomohol polícii objasniť viaceré zločiny.
debata

Jeden z jej aktérov Juraj Rozsík v snahe zachrániť sa pred dlhoročným väzením pomohol polícii objasniť viaceré zločiny. Len vďaka tomu si v niektorých prípadoch mohol z lavice obžalovaných presadnúť na lavicu svedka.

Podnikateľ Príbela opísal, ako ho v ešte v roku 1999 pred očami dvanásťročnej dcéry uniesli a neskôr „vypočúvali“ muži v kuklách. „Vypočúvanie bolo jednoduché – zlámali mi rebrá, odrazili ľadvinu, vybili šesť zubov,“ opísal praktiky únoscov podnikateľ. Únos od zastavenia auta až po „presviedčacie metódy“ mal podľa neho rukopis dobre cvičených profesionálov.

Muži od neho pýtali desať miliónov korún ako výmenu za život jeho dcéry. „Povedali, že keď nedostanú peniaze, budú mi dcérku nosiť po kusoch,“ spomínal na slovník únoscov. Príbelova manželka dala peniaze dohromady a mužom ich vyplatila. Keď únos spojený s mučením ohlásil podnikateľ na polícii, podľa jeho slov sa mu policajti vysmiali.

Príbelovi, ktorý bol v minulosti tiež policajtom, neuniklo, že vyšetrovanie smerovalo do stratena. Podľa obžaloby stoja za únosom policajní kukláči Ľubomír Kurínsky, Peter Kutiš a Jozef Mogilský. Únos Príbelu si mal objednať iný trnavský podnikateľ Július Polakovič, ktorý bol pôvodne obvinený aj z objednávky vraždy generálneho riaditeľa spoločnosti VÚJE Jána Korca. V tomto prípade išlo tiež o desať miliónov.

Podobný príbeh ako Príbela zažila aj Helena Biceková, ktorú v jej byte prepadli kukláči o tri roky neskôr. Neprekážalo im, že pri tom bola jej štvorročná dcéra. Tú si dokonca zobrali ako rukojemníčku. Od podnikateľky žiadali desať miliónov korún, tej sa však v banke podarilo zalarmovať políciu. „Vyšetrovanie prebiehalo asi tak, že chceli zo mňa spraviť blázna. Na verejnosť vypustili informácie, že ma prepadli vlastní synovia,“ povedala vo štvrtok Biceková. Obžaloba viní z jej únosu Kurínskeho a bývalého policajta z obvodného oddelenia v Trenčíne Dalibora Ondrejca. Hlavný aktér Rozsík vďaka tomu, že „spieval“, bude vypočutý len ako svedok.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy