Dlhovú krízu už nič nezastaví, tvrdí renomovaný ekonóm

Dlhovú krízu v eurozóne už nie je možné zastaviť. Tvrdí to rešpektovaný profesor ekonómie Paul de Grauwe z univerzity v belgickom Leuvene. Podľa neho vinu za tento vývoj nesie najmä Európska centrálna banka (ECB).

28.07.2011 10:56
Graf, ekonomika Foto:
Ilustračné foto
debata (17)

Tá odmietla garantovať, že eurozóna bude mať vždy dostatok hotovosti, aby mohla vyplatiť veriteľov členských štátov. V menovej únii je ECB pritom jedinou inštitúciou, ktorá môže takýto sľub dať.

„Odmietnutie ECB prevziať na seba túto zodpovednosť je jediným faktorom, ktorý vysvetľuje, prečo už šírenie dlhovej krízy v eurozóne nemôže byť zastavené,“ píše de Grauwe v komentári pre analytický server Eurointelligence.

Práve odmietnutie centrálnej banky fungovať ako „záchranná brzda“ v prípade problémov eurozóny viedlo politikov k vytvoreniu súčasného záchranného fondu (EFSF). Jeho hlavný problém však spočíva v nedostatku dôvery a najmä v nedostatku zdrojov. Štáty totiž na rozdiel od centrálnych bánk nie sú nikdy schopné garantovať, že budú mať prístup k neobmedzenej hotovosti.

„Prečo Európska centrálna banka odmietla prevziať túto zodpovednosť? Obľúbenou odpoveďou je, že by to nemala robiť, aby nebola stratová. Takáto odpoveď je ale úplne zlá,“ uvádza ekonóm. Podľa neho vo chvíli, keď existuje dôvera trhov, že centrálna banka funguje ako posledná poistka, sama sa tak v skutočnosti väčšinou správať nemusí. „To, na čom záleží, je finančná stabilita. Nie zisk alebo strata centrálnej banky. Tá môže vždy vzniknuté straty zalepiť vytlačením ďalších peňazí,“ dodáva de Grauwe.

Belgický profesor pripúšťa, že poskytnutie garancií zo strany ECB by bolo spojené s morálnym hazardom, že sa členské štáty eurozóny budú ďalej bezhlavo zadlžovať. Takémuto vývoju sa však dá ľahko zabrániť prísnymi pravidlami, ktoré zadlžovanie obmedzia a nie je potrebné rušiť garancie banky.

De Grauwe ECB tiež kritizuje, že sa príliš sústreďuje na takzvané cielenie inflácie, teda stráženie vývoja spotrebiteľských cien. „Podľa tejto teórie by rovnakú úlohu mali plniť všetky centrálne banky. Všetko ostatné sa potom samo usporiada,“ uvádza. Podľa neho centrálne banky však majú historicky danú nemenej dôležitú úlohu, ktorým je stráženie finančnej stability. Tam patrí aj dohľad nad stabilitou dlhopisového trhu. „Odmietnutím tejto úlohy sa ECB stala najdôležitejším dôvodom, prečo už nemôže byť dlhová kríza zastavená,“ uzavrel.

17 debata chyba