Psa nestačí mať, treba ho vychovať

Tragická udalosť, ktorá sa predvčerom stala v Zborove, nie je zďaleka prvou svojho druhu. Smrteľných útokov psov na ľudí u nás pribúda. Dvadsať z nich sa v posledných rokoch skončilo vážnejšími zraneniami. A šiestim obetiam už nikto nevráti život. Vo väčšine týchto prípadov však podľa odborníkov zlyhal ľudský faktor - buď majiteľ psa, alebo aj postihnutý.

21.10.2004 07:28
debata

Tentoraz zabíjal nemecký ovčiak. Elizabeth Kevelyová z chovnej stanice tohto plemena psov  v Pohraniciach je však presvedčená, že ak ovčiak je cvičený a správne vedený, nič zlé sa nemôže stať. ,,Tragické prípady vznikajú spravidla z ľudskej nevedomosti a nedbanlivosti, agresivita ovčiakov pritom nehrá významnejšiu úlohu," tvrdí Kevelyová.

Známy bratislavský veterinár Pavol Fabian si niekoľko rokov viedol plemennú štatistiku psov, ktoré pohryzli človeka. Takzvané bojové alebo agresívnejšie plemená sa však ocitli až kdesi na jej spodku. ,,Na prvé miesto sa dostal  kokeršpaniel, nasledovaný jazvečíkom. ,,Ako veterinár sa na pitbullov nemôžem sťažovať, dobre znášajú bolesť a ak ich majitelia aspoň trošku ovládajú, sú to vynikajúci pacienti," hovorí Fabian. Vraj oveľa viac sa bojí ratlíka, najmä ak sa v ambulancii rozzúri. ,,Všetko je to o výchove psov a zodpovednosti ich majiteľov," zdôrazňuje.

Hovorí sa však o psoch cholerikoch, ktorí napadajú aj svojich pánov. Aj niektorí kynológovia radia takýchto psov radšej utratiť. ,,Prečo hneď utratiť, možno stačí zveriť takého psa do lepšej výchovy a orientovať sa na iné plemeno alebo na iného jedinca," namieta Kevelyová. Veľký problém vidí v tom, že mnohí Slováci sú už ochotní investovať do kúpy drahého psa z nejakého módneho plemena,  na jeho výcvik však už je im ľúto peňazí.

Nesúhlasí však s paušálnym zatracovaním majiteľov tých psov, ktoré napadli človeka a predovšetkým dieťa. ,,Ide aj o to, nenechávať malé deti bez dozoru, učiť ich, aby sa nepribližovali k cudzím psom," uzatvára Kevelyová.

debata chyba