Medvedica napadla poľovníka

Útok medvedice prežil počas víkendovej poľovačky pri Cinobani v Poltárskom okrese štyridsaťročný Ján Ballasch zo Zvolena. Život mu zachránila jeho duchaprítomnosť a kolegovia poľovníci, ktorí útočiacu medvedicu zastrelili vtedy, keď svoju obeť priľahla a snažila sa jej zahryznúť do krku.

26.10.2004 00:00
Zranený medvedicou Foto:
Ján Ballasch na nemocničnom lôžku. Z útoku medvedice mohol vyviaznuť aj horšie.
debata

„Medveďa som už v lese videl, ale útok som doteraz nezažil,“ hovorí pohryzený otec dvoch dcér.

Medvedica ho napadla počas poľovačky, organizovanej spolkom Strieborná, ktorého je členom. Hovorí, že medveďa zbadal až tesne pri sebe, ako sa vynoril z húštiny. Okamžite útočil. Muža zvalil na zem, priamo do koľaje od auta a snažil sa ho uhryznúť.

„Bránil som sa rukou a volal o pomoc,“ hovorí Ballasch. Počuli ho dvaja poľovníci a, hoci váhajúc, zastrelili medvedicu priamo na tele kolegu. „Kričal som im, nech strieľajú. V tej chvíli bolo jedno, či ma zabije guľka, alebo medveď,“ dodáva napadnutý poľovník.

Predseda poľovníckeho spolku Strieborná Juraj Andrášik konštatoval, že medvedica vážila 148 kíl. K podobným útokom podľa neho v tomto regióne nedochádza. „Útočila asi pre mesiac staré zranenie. Mala postrelenú nohu. To spôsobilo jej agresivitu,“ zdôrazňuje Andrášik.

Primár traumatologického oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Lučenci Jaroslav Gáfrik konštatoval, že pacient mal dohryzenú ľavú ruku a rameno a museli ho operovať. „Jeho ruka by mala byť v budúcnosti bez vážnejších trvalých následkov,“ dodal Gáfrik.

debata chyba