Vysoké Tatry si vyžiadali jedenástu obeť

Jeden z dvojice českých horolezcov, ktorí v piatok uviazli na Čiernom štíte vo Vysokých Tatrách, v sobotu počas transportu zomrel.

01.10.2005 18:52
debata

Podľa náčelníka Horskej záchrannej služby Martina Kulangu 57-ročný horolezec podľahol následkom vyčerpania a silného podchladenia. Jeho 24-ročného syna sa podarilo zachrániť.

Záchranná akcia sa začala v piatok ráno, kedy oznámil chatár z Chaty pri Zelenom plese, že sa z túry v oblasti Čierneho štítu nevrátili dvaja českí horolezci. Následne sa na operačné stredisko HZS obrátila manželka 57–ročného českého turistu so žiadosťou o pomoc. Jej manžel sa ešte vo štvrtok vybral spolu so synom na Čierny štít. Ráno dostala od manžela SMS správu, že majú ťažkosti a žiadajú o pomoc. Cez noc zo štvrtka na piatok sa vo Vysokých Tatrách prudko zhoršilo počasie, ochladilo sa a začalo snežiť. Obaja bivakovali pod vrcholom Čierneho štítu. Záchrannú akciu sťažoval silný nárazový vietor, zlá viditeľnosť a množstvo novonapadnutého snehu. Záchránári našli postihnutých po noci strávenej na vrchole bez zranení, ale značne podchladených a vyčerpaných. Po poskytnutí prvej pomoci začali príslušníci HZS náročný transport oboch mužov z vrcholu Čierneho štítu vrátane 300 metrov dlhého spustu. Starší z mužov však nadránom počas transportu zomrel.  Vo Vysokých Tatrách je to jedenásta tohtoročná obeť.

debata chyba