Zabíjajúca lavína v Západných Tatrách mala vyše kilometra

Snehová lavína, ktorá na Silvestra spadla z ľavej časti Spáleného žľabu v Západných Tatrách a pochovala siedmich Čechov, bola v mieste, kde sa odrhla, široká asi 100 metrov a hrubá do jedného metra. Ide o najväčšie lavínové nešťastie v slovenských horách za posledných 30 rokov.

02.01.2006 12:17
debata

Polícia z Dolného Kubína začala v tejto súvislosti stíhanie za trestný čin ublíženia na zdraví s následkom smrti. Podľa Jany Balogovej z krajského riaditeľstva polície v Žiline však vyšetrovateľ zrejme nevznesie žiadne obvinenie.

Lavína sa samovoľne odtrhla v nadmorskej výške 1 800 metrov. Snehová masa bola dlhá asi 1 200 metrov a na konci vytvorila snehový nános 30 metrov široký a okolo 350 metrov dlhý. Miestami bol hrubý až päť metrov.

Mladí lyžiari vo veku od 22 do 36 rokov, medzi ktorými bola aj 29-ročná žena, sa vybrali na vysokohorskú túru. Napriek vyhlásenému vysokému lavínovému nebezpečenstvu prečkali noc v bivakoch približne v polovici Spáleného žľabu. V sobotu ráno okolo pol šiestej ich zmietla lavína. „Bola to tichá lavína z prachového snehu. Zaregistrovali ju, až keď ich strhla so sebou,“ povedal pre ČTK Ján Kostka z horskej záchrannej služby. Podľa Balogovej skupina lyžiarov strávila v žľabe dokonca dve noci. Údajne z internetu vedeli o lavínovom nebezpečenstve, no po príchode do oblasti sa neobrátili na horskú službu.

Jednému zo skupiny sa podarilo spod snehu vyhrabať a privolať záchranárov. Na mieste nešťastia bolo podľa informácií riaditeľa Horskej záchrannej služby nasadených niekoľko tímov horskej služby z Tatier a Malej Fatry. Spolu zasahovalo 17 profesionálnych a 29 dobrovoľných záchranárov s ôsmimi lavínovými psami. Na pomoc boli privolané aj dva vrtuľníky leteckej záchrany z Popradu, ako aj vrtuľník poľských horských záchranárov. „Telá dvoch postihnutých sa nachádzali na povrchu lavíny, miesta, kde sa nachádzali ďalšípiati, označili psy a potom boli dohľadaní pomocou sondáže,“ dodal Jozef Janiga.

Napriek rýchlemu zásahu sa už nepodarilo nikoho zo zasypaných zachrániť. Podľa Janigu boli niektorí z Čechov organizovaní v Českom horolezeckom zväze, ďalšív turistických spolkoch. „Vzhľadom na to, že užniekoľko dní bolo v Západných Tatrách vyhlásené zvýšené lavínové nebezpečenstvo a posledné dva dni až veľké lavínové nebezpečenstvo, bolo ich bivakovanie v žľabe zbytočným hazardom s tragickými následkami,“ povedal Janiga.

Muž, ktorý lavínu prežil, pochádza z českých Kralúp nad Vltavou. O udalosti nechcel hovoriť. Totožnosť mŕtvych turistov zverejnená nebola. V priebehu tohto týždňa by mali byť prevezení do Česka. Išlo údajne o skupinu turistov, ktorá sa zišla z viacerých miest Českej republiky a jej členovia sa veľmi nepoznali.


Najväčšie lavínové nešťastia na Slovensku

*** február 1924** – obrovská lavína zo svahov Krížnej vo Veľkej Fatre zasiahla a zničila polovicu osady Rybô. O život prišlo jej 18 obyvateľov
*** marec 1956** – lavína zo žiarskej hole na južných svahoch Nízkych Tatier zničila chatu lesných robotníkov v Kulichovej doline. Z 18 robotníkov zahynulo 16
*** január 1968** – lavína na Kubínskej holi zasiahla 53 lyžiarov, z ktorých šesť usmrtila a 25 zranila
*** január 1974** – lavína vo Vysokých Tatrách zo Sedla nad Skokom zasypala lyžiarsky svah v Mengusovskej doline, kde bolo 23 študentov na lyžiarskom výcviku. Zahynulo 12 študentov
*** 31. december 2005** – lavína v Spálenom žľabe v Roháčoch v Západných Tatrách zasiahla osem bivakujúcich českých turistov. Zachránil sa len jediný

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy