Bol unavený zo života. Zabíjal

Do ulíc plných obchod sa nevybral nakupovať, ale vraždiť. Japonec ubodal v tokijskej štvrti Akihabara na smrť sedem ľudí a ďalších dvanásť zranil. "Prišiel som sem, aby som zabíjal," povedal údajne 25-ročný Tohomiro Kato, ktorého zadržala polícia. "Som unavený zo sveta. Prišiel som sám," uviedol útočník. Podľa očitých svedkov sa vrah priviezol na bielej dodávke, najprv sa dostal do potýčky so skupinou mladíkov. Konal ako šialenec a na svoje obete sa vrhal náhodne.

08.06.2008 09:18 , aktualizované: 18:06
Policajti obhliadajú miesto brutálneho útoku. Foto:
debata

"Vyskočil na muža, ktorý ho zrazil autom, a mnoho ráz ho bodol nožom. Išiel smerom k stanici a sekal ľudí okolo seba,“ citovala agentúra Kjódo, jedného zo šťastlivcov, ktorý vyčíňaniu ušiel. "Je to skutočne šokujúce, pretože sem chodím každý deň,“ povedal zase pre televíziu NHK ďalší svedok.

Krvavý pochod skončil Kato až vtedy, keď mu privolaná polícia pohrozila, že ho zastrelí. Za ten čas zabil šesť mužov vo veku od 19 do 74 rokov a jednu 21-ročnú ženu.

Štvrť Akihabara je plná obchodov s elektronikou, do ktorých chodí veľa turistov. Oblasti sa hovorí aj Elektronické mesto. „Najprv som videl človeka ležiaceho na zemi, okolo neho sa tvorila krvavá mláka. Niektorí ľudia sa snažili pomôcť. Všetci vyzerali, že sú v šoku. Potom som zašiel za roh a videl ležiacu ženu,“ opísal pre BBC miesto činu Brit Kamran Zaffar.

Oblasť sa vyprázdňovala niekoľko hodín. Ešte dlho po útoku sa lekári snažil priamo na ulici ošetrovať zranených. Po mŕtvych zostali na cestách či chodníkoch len červené šmuhy narýchlo utretej krvi. Niektorí ľudia k nim už kládli kvety a modlili sa. Na internete sa zároveň objavilo mnoho záberov a videí z vyčíňania útočníka, ktoré urobili svedkovia mobilnými telefónmi.

Tragédia pripomenula Japonsku, ktoré má nízku mieru násilnej zločinnosti, iný, veľmi podobný incident, ktorý sa stal práve pred siedmimi rokmi. Bývalý pacient na psychiatrii, ktorý sa stal školníkom na základnej škole, vtedy ubodal osem školákov. Vraha neskôr popravili. V januári tohto roku zase 16-ročný tínedžer zranil nožom v Tokiu dvoch ľudí.

Podľa BBC niektorí experti pripisujú tieto činy tlaku, ktorý vyvíja japonská spoločnosť na obyvateľov. Chyby ani odlišnosť sa v krajine vychádzajúceho slnka stále príliš netolerujú. Na to, aby sa niekto ocitol na okraji spoločnosti, stačí málo. Byť chorý, nezamestnaný či jednoducho nejakým spôsobom vyčnievať z radu.

debata chyba