Chlapec chcel zomrieť kvôli chudobe

Zlá situácia v rodine priviedla iba deväťročného chlapca k pokusu o samovraždu. Na Štadlerovom nábreží v Banskej Bystrici chcel skočiť z mosta do rieky Hron.

21.10.2008 16:41 , aktualizované: 17:47
Dárius Dilík Foto: ,
Deväťročného chlapca Dáriusa Dilíka, ktorý si chcel zobrať život skokom z jedného z banskobystrických mostov do rieky Hron po úspešnom zásahu policajtov a lekárskom ošetrení odviezli na detské oddelenie psychiatrickej nemocnice v Kremnici.
debata

Pred osudným skokom do studenej vody z niekoľkometrovej výšky ho zachránili mestskí policajti.

Privolaní záchranári chlapca ošetrili a odviezli na stredisko Červeného kríža, kde sa ho ujala psychologička. Potom chlapca previezli na detské oddelenie psychiatrickej nemocnice v Kremnici, kde ho čakajú ďalšie odborné vyšetrenia.

Deväťročný Dárius išiel s mamou a desaťmesačným súrodencom na psychologické vyšetrenie. Nevedel sa vyrovnať so zložitou situáciou, v ktorej sa jeho rodina nachádza. Spolu s dvoma súrodencami a mamou žijú na hranici chudoby. „Mesačne dostávam 4-tisíc korún. Z toho 2 500 dám na ubytovanie a 1 500 nám pre štyroch zostáva na živobytie,“ povedala chlapcova mama Zuzana Dilíková. Priznala, že Dáriusovi sa k psychológovi ísť nechcelo. „Vytrhol sa mi a chcel skočiť do rieky,“ opísala situáciu. Vyzliekol si nohavice, bundu, vyzul topánky. Zahodil ich do vody a na múriku zostal stáť len v spodnej bielizni a ponožkách. Vykrikoval, že už nechce žiť a počuť, ako mu každý nadáva a vysmieva sa mu, že nemajú peniaze.

Podľa mestského policajta Mareka Juhása, keď dorazili na miesto, chlapec bol v zlom psychickom rozpoložení. „Plakal a kričal. Vôbec nereagoval na naše otázky. Nevedeli sme ho nijako upokojiť,“ povedal policajt. Na pomoc museli zavolať aj ďalšiu hliadku, aby do príchodu záchranárov mali situáciu pod kontrolou.

Dáriusova triedna učiteľka Marta Očovanová z banskobystrickej Základnej školy na Sitnianskej o ťažkej rodinnej situácii svojho žiaka vie. „Preto sme po dohode s mamou chceli, aby navštívil psychológa,“ povedala. Nepotvrdila však, že by sa chlapcovi niekto v triede vysmieval. „To, že by výrazne trpel neprejavoval,“ dodala.

Dáriusova rodina vlastné bývanie nemá. Žijú v azylovom dome pre matky s deťmi. Mestská polícia sa rozhodla rodine pomôcť zbierkou šatstva a peňazí. „Chceli by sme im zo zbierky zaplatiť nájom aspoň na rok," povedala policajtka Žaneta Krišteková.

debata chyba