Chlapcov, ktorí znásilnili 10-ročné dievča, polícia veľmi dobre pozná

Pre košických policajtov je trojica chlapcov, ktorí znásilnili desaťročné dievča, známou firmou. Od začiatku roka majú na svedomí viacero násilných trestných činov. "Zaznamenali sme štyri prípady lúpežných prepadnutí, krádeže a tiež priestupky na úseku majetkovej trestnej činnosti, ktorých sa dopúšťajú tie isté osoby vo veku od ôsmich do 15 rokov," informovala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

20.03.2012 13:53
debata (18)

Chlapci boli páchateľmi aj medializovaného prípadu znásilnenia 10-ročného dievčaťa v Košiciach a tiež minuloročného prípadu šírenia nákazlivej choroby, kde injekčnou striekačkou na zastávke MHD zranili školáčku. V čase trestného činu však nedovŕšili štrnásty rok, preto podľa zákona nie sú trestne zodpovedné.

Polícia preto opakovane žiadala Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o nariadenie ústavnej výchovy maloletým páchateľom. „Do dnešného dňa však tieto maloleté osoby neboli umiestnené v reedukačných zariadeniach. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny to odôvodnil tým, že nie sú miesta na ich umiestnenie,“ poznamenala Mésarová.

Aj cestou okresnej prokuratúry polícia žiadala o nariadenie ochrannej výchovy u osôb starších ako 12 rokov. Podľa Mésarovej tieto návrhy boli podané u dvoch osôb. Vo všetkých prípadoch polícia spracovala podnety na začatie trestného stíhania rodičov maloletých páchateľov týchto skutkov, ktorí svojim deťom umožňujú viesť záhaľčivý život. Prípady sú v štádiu vyšetrovania.

18 debata chyba