V Prešove sa rozlúčili z obeťami havárie vrtuľníka

14.10.2003 17:11

Na 3. leteckej základni Vzdušných síl Ozbrojených síl SR v Prešove sa v utorok konala posledná rozlúčka s obeťami tragickej havárie vrtuľníka Mi-17, ktorá sa zatiaľ z neznámych príčin stala vo štvrtok pri Pušovciach v Prešovskom okrese.

Počas cvičného letu zahynuli všetci štyria členovia posádky  36-ročný veliteľ vrtuľníka kpt. Pavol Gromovský, 40-ročný pilot-inštruktor pplk. Jozef Sagan, 29-ročný palubný technik rtn. Slavomír Seman a 34-ročný pilot vo výcviku kpt. Peter Nemčík. Zostali po nich štyri vdovy a sedem sirôt vo veku  od troch do 18 rokov.

Na smútočnom akte, ktorý sa konal v útvare leteckej základne, sa okrem pozostalých zúčastnil minister obrany Juraj Liška, predseda branno-bezpečnostného výboru NR SR Robert Kaliňák, za armádu  náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Milan Cerovský, veliteľ Vzdušných síl OS SR genpor. Jozef Dunaj a zástupcovia Vojenskej leteckej akadémie z Košíc.

Generál Cerovský v rozlúčke vyzdvihol profesionálnu i ľudskú hodnotu zosnulých, ktorí boli vždy ochotní plniť náročné úlohy nehľadiac na námahu a čas.

“Pár sekúnd rozhodlo o tom, že sa navždy zastavili srdcia synov, manželov, otcov, priateľov, vojakov… Ich život bol krátky, ale bohatý, naplnený láskou k najbližším i k lietadlám,” povedal generál.

Potom sa jednotlivo lúčil a ďakoval vojakom – Jozefovi  Saganovi, ktorý od začiatku pomáhal budovať armádu SR, Pavlovi Gromovskému za schopnosť a ochotu odovzdávať svoje skúsenosti z lietania mladším, Petrovi Nemčíkovi za jeho obetavosť a skúsenosti z Bosny a Hercegoviny. Slavomíra Semana charakterizoval ako človeka, ktorý svojou húževnatosťou naplnil svoj životný sen – lietať. So svojimi vojakmi a blízkymi spolupracovníkmi sa rozlúčil aj veliteľ prešovskej základne Miroslav Kelemen. Smútočný akt pokračoval cirkevnou rozlúčkou.

Salvou a preletom troch stíhačiek sa so svojimi kolegami naposledy rozlúčili príslušníci ozbrojených síl. 

Na mestskom cintoríne v Prešove dnes pochovali dvoch letcov. Do košického krematória previezli pozostatky P, Nemčíka. V stredu bude mať pohreb v rodnej obci Myslina v Humenskom okrese P. Gromovský. Ako novinárov informovala zástupkyňa základne pre média, pozostalí budú odškodnení podľa zákona. O dôvodoch havárie bude verejnosť informovaná po uzavretí prípadu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku