Británia vrátila dvanásť Slovákov

Len dva týždne platí pre Slovensko zrušenie vízovej povinnosti a Veľká Británia už zo svojho územia vrátila dvanásť slovenských občanov. ,,Dôvodom bolo podozrenie, že do Veľkej Británie pricestovali zo špekulatívnych dôvodov," povedal hovorca ministerstva zahraničných veci Juraj Tomaga.

23.12.2003 02:44
debata

V pondelok britskí imigrační úradníci letecky poslali späť na Slovensko troch a minulý týždeň vo štvrtok deväť ľudí. Aké dôvody občania Slovenskej republiky do žiadosti o azyl uviedli, Tomaga nevedel.

,,Veľká Británia v novembri minulého roku prijala nový prisťahovalecký zákon, ktorý je pre akýchkoľvek žiadateľov o azyl oveľa prísnejší a tvrdší, ako to bolo predtým," zdôraznil hovorca.

Zákon obmedzuje právo na odvolanie sa proti rozhodnutiam o azyle či vo veciach imigrácie. Rovnako nie možné odvolať sa proti vyhosteniu z Veľkej Británie. Slovensko je v tomto zákone totiž menované ako bezpečná krajina. ,,Z toho dôvodu ako aj preto, že sa čoskoro staneme členom Európskej únie, je len veľmi malá až mizerná pravdepodobnosť, že by niekomu zo Slovenska Británia udelila azyl. Situácia u nás je taká, že nemá dôvod žiadať o azyl," spresnil Tomaga.

Cestovatelia nemali zakúpené spiatočné letenky. Aerolínie Sky Europe, s ktorými vyhostení leteli do Londýna aj späť, podľa informácie TASR upozorňujú, že od všetkých budú žiadať preplatenie spiatočnej letenky v najvyššej cenovej tarife.

Veľká Británia zrušila vízovú povinnosť 18. decembra.

Aj do Írska bez víz

Vízovú povinnosť po Britoch zrušilo aj Írsko. Nótu odovzdali v pondelok ministerstvu zahraničných vecí s tým, že už platí bezvízový styk. Tento postup súvisí s krokom britskej strany. Írsko uplatňovalo víza voči slovenským občanom, pretože má špeciálne zmluvy s Londýnom. Obidva štáty na jednom ostrove majú medzi sebou dohody o pohybe osôb a keď Briti zaviedli víza pre Slovensko, súčasne tak bolo prinútené postupovať aj Írsko.

debata chyba