Politici: Neuvažujeme o legalizácii marihuany

Slovensko zatiaľ nie je pripravené na úvahy o dekriminalizácii mäkkých drog, ktorú zvažuje susedná Česká republika. Zhodla sa na tom väčšina predstaviteľov parlamentných strán, z ktorých niektorí to dokonca prirovnali k otváraniu Pandorinej skrinky. Objavili sa ale aj názory, že aspoň diskusia o tomto probléme by nebola na škodu spoločnosti.

02.01.2004 13:05
debata

Väčšina poslancov je kategoricky proti myšlienke prekvalifikovať držanie a užívanie konopných drog z trestného činu na priestupok. 

„Slovenská spoločnosť nie je pripravená na legalizáciu mäkkých drog,“ domnieva sa Ľubomír Lintner z ANO.

Česká republika, alebo Holandsko sú oveľa liberálnejšie krajiny v porovnaní so SR, ktoré má teraz podľa Lintnera celkom iné starosti. Na Slovensku je to zatiaľ veľmi predčasná otázka a uvažovať o tom možno v horizonte desať až 20 rokov.

„V žiadnom prípade, za danej situácie by to Slovensku len poškodilo,“ povedal Lintner, ktorý by teraz ani ako liberál za dekriminalizáciu marihuany ruku nezdvihol.

Ladislav Polka z Ľudovej únie taktiež nevidí zmysel v dekriminalizácii mäkkých drog.

„Ja som osobne kategoricky proti akejkoľvek forme týchto psychotropných látok, pretože je overené vedou i praxou, že to začína ľahkými a pokračuje ťažšími formami drogovej závislosti,“ doplnil Polka.

Polka sa zároveň domnieva, že podobný návrh by v parlamente nezískal dostatočnú podporu. Slovensko má podľa neho už teraz vážne problémy s drogovou závislosťou a nejaké zľahčovanie tohto problému vo forme dekriminalizácie by neustálo.

Za začiatok otvorenia Pandorinej skrinky označil dekriminalizáciu marihuany komunistický poslanec Karol Fajnor.

Nerobme to," dodal. Podľa neho sú aj alkohol a cigarety svojim spôsobom drogou. „Pokiaľ pijete kvalitný alkohol, kvalitné víno, môžete sa dožiť veľmi dlhého veku. S tou marihuanou sa možno dožijete tridsiatky. To nie je cieľ,“ domnieva sa Fajnor. 

Proti je aj poslanec ĽS-HZDS Tibor Cabaj, ktorý si myslí, že by sme nemali preberať západný štýl.

„Realita je taká, že určite to nebudem podporovať,“ zdôraznil.

Aj poslanec SMK Zsolt Komlósy sa domnieva, že dekriminalizácia by v parlamente priechodná nebola.

„Aj podľa mňa je to malý krôčik do pekla. Nebol by som za,“ dodal.

Jasne negatívny postoj prezentoval aj poslanec za KDH Pavol Minárik.

„Žiadna dekriminalizácia žiadnej drogy nemôže byť pre krajinu prospešná,“ povedal.

Nie dekriminalizácii povedal aj Tomáš Galbavý z SDKÚ. Je to podľa neho nebezpečná hra a začiatok cesty k tvrdej droge.

Zdržanlivejší postoj zaujala Monika Beňová zo Smeru, podľa ktorej si treba dôsledne vypočuť všetkých odborníkov v tejto oblasti. Pripúšťa, že je to téma, ktorá zásadným spôsobom rozdeľuje spoločnosť, ale ak by sa otvorila, nemuselo by to byť a škodu.

„Sú to témy, ktoré idú s vývojom spoločnosti,“ domnieva sa Beňová.

Ani podľa poslankyne Zuzany Plhákovej z SDKÚ naša spoločnosť na také niečo ešte nie je pripravená. Pripomenula liečivé účinky marihuany v niektorých prípadoch.

„V tejto oblasti by som bola aj rada, keby sa to používalo,“ doplnila.

Čo si myslia o legalizácii marihuany Slováci? Vyjadrite svoj názor!

debata chyba