Zatiaľ však nechcel hovoriť o tom, či bude musieť Vaľo odísť z funkcie. ,,V súčasnosti prebieha odvolacie konanie, uvidíme, ako to dopadne," uviedol Spišiak, ktorému robí Vaľo zástupcu.
Policajné prezídium sa včera odmietlo oficiálne k tomuto prípadu vyjadriť. ,,Mená policajtov, ktorí nedostali previerku NBÚ, nemožno bez ich súhlasu uviesť," povedala hovorkyňa Magda Krasulová. Podľa nej však platí zásada, že ak policajný funkcionár nedostane požadovanú previerku, nemôže svoju funkciu ďalej vykonávať. S Vaľom sa redakcii včera napriek opakovaným pokusom spojiť nepodarilo.
O previerky v polícii sa v posledných dňoch začali zaujímať niektorí politici. Predseda SMK Béla Bugár pre Pravdu uviedol, že jeho strana bude proces vydávania previerok pozorne sledovať. Poukázal pritom na fakt, že dvaja vyšetrovatelia zo Spišiakovho úradu prišli o previerku pár dní pred platnosťou nového zákona, ktorý tento proces sprehľadňuje. Podľa expertov totiž pôvodný zákon umožňoval nevydaním previerky odstaviť nepohodlných ľudí. ,,Prezídium PZ nemá pochybnosti o zákonnom postupe NBÚ pri vykonávaní previerok," hovorí Krasulová.
Nový zákon o ochrane utajovaných skutočností, platný od mája, sprísňuje kritériá pre žiadateľov o previerku. Bezpečnostným rizikom je napríklad podľa neho aktívna spolupráca s výkonnými zložkami bývalej ŠtB. V Cibulkových zoznamoch spolupracovníkov ŠtB, voľne prístupných na internete, figuruje aj meno Jána Vaľa.