S lekárskym ošetrením cudzinci, ktorí neovládajú slovenčinu, problém mať určite nebudú, povedal generálny sekretár Slovenskej lekárskej komory Eduard Kováč. Povinným údajom pri žiadosti lekársku licenciu znalosť jazykov podľa Kováča nie je, v záchrannej službe alebo na iných pracoviskách, na ktorých môže lekár častejšie stretávať cudzincov, je ale podľa neho ovládanie cudzích jazykov samozrejmosťou. „Nepočul som o komplikácii alebo probléme kvôli tomu, že (zo strany lekárov) nebolo možné jazykovo komunikovať,“ povedal. A pracovníci, ktorí ovládajú angličtinu alebo iné cudzie jazyky, sú aj na núdzových telefónnych linkách.
„Podmienkou prijatia do zamestnania na polícii znalosť cudzích jazykov nie je,“ povedala hovorkyňa slovenskej polície Magda Krasulová. Podmienkou je ale podľa nej najmenej maturitné vzdelanie, čo je vraj zárukou aspoň základnej jazykovej vybavenosti. Jazykové vzdelávanie mužom a ženám zákona ich šéfovia umožňujú – ale vo vlastnom čase a na vlastné náklady, uviedla Krasulová, podľa ktorej polícia nemá svoj vlastný program výučby jazykov. Vedenie polície vraj ani nemá k dispozícii údaje, koľko percent zamestnancov ovláda cudzie jazyky, ale „základnú komunikáciu by snáď zvládol každý (policajt)“, dodala.
„V systéme Kompletného vybavenia cestujúcich ovláda cudzí jazyk 70 až 80 percent zamestnancov,“ povedal hovorca slovenskej Železničnej spoločnosti Miloš Čikovský o predajných miestach cestovných lístkov. Podľa Čikovského je na frekventovaných staniciach vždy niekto, kto cudzie jazyky ovláda a môže pomôcť. Sprievodca musí mať rovnako ako policajt najmenej stredoškolské vzdelanie, čo vraj zaručuje znalosť najmenej jedného svetového jazyka. Železnice majú navyše vzdelávací program, ktorý jazykovú vybavenosť zamestnancov zvyšuje, uviedol hovorca.