Záchranka má doraziť do 15 minút

Staníc záchrannej služby na Slovensku má byť 207. Vyplýva to z prepočtov ministerstva zdravotníctva s použitím počítačových modelov. Sanitka by mala prísť k chorému do 15 minút. Pôvodne uvažovalo ministerstvo s limitom 10 minút, ale v takom prípade by muselo byť staníc oveľa viac - až 423. Návrh ešte nie je konečný.

02.08.2004 11:03
debata

Ako najlepší variant rozmiestnenia staníc záchrannej služby ministerstvo zdravotníctva vyhodnotilo model s 207 stanicami. Ministerstvo pritom upozorňuje, že výsledok ešte nie je konečný, keďže materiál je v pripomienkovom konaní a môže sa priebežne meniť. Ministerstvo v návrhu zákona o záchrannej zdravotnej službe uvádza, že sanitka by mala doraziť k pacientovi do 10 minút, prax ho však donútila túto lehotu predĺžiť na 15 minút.

Pri návrhu ministerstvo použilo počítačovú simuláciu a vyskúšalo niekoľko variantov, pričom do úvahy bralo aj kvalitu ciest medzi jednotlivými obcami. Ak by mala záchranná služba doraziť k pacientovi do 10 minút, muselo by na Slovensku existovať 423 staníc. Aj tak by však obce Mojtín a Vrbová nad Váhom boli k najbližšiemu bodu záchrannej služby vzdialené 21 minút. Pri zvýšení limitu na 15 minút sa počet staníc znížil na 219. Po zohľadnení už existujúcich staníc a ďalších poznatkov z praxe sa tento počet znížil na 207. Limit 15 minút sa podarí dodržať na ploche 95 % územia SR. Ostatných 5 % tvoria ťažko dostupné oblasti.

Podľa návrhu zákona, ktorý má v septembri prerokovať parlament, sa má záchranná služba poskytovať nepretržite a má spolupracovať s lekárskou službou prvej pomoci. Má byť tiež základnou zložkou integrovaného záchranného systému a koordinačnú činnosť zabezpečí jej poskytovateľ. Ten je povinný vytvoriť operačné stredisko tiesňového volania a zvukové záznamy z volaní archivovať 10 rokov. Stredísk s leteckou záchrankou by malo byť sedem.

debata chyba