Cieľom tejto zmeny je motivovať najmä mladých učiteľov, aby išli učiť a následne na škole aj zostali. Nastupujúci učitelia spadajú v súčasnosti najčastejšie do 10. platovej triedy s platom 10 920 korún. Podľa nového systému by si prilepšili o 1040 korún a o rok neskôr by už mali plat vyšší o 1150 korún.
„Ak v súčasnosti sa tarifné platy učiteľov zvyšujú po nástupe do praxe najskôr o dva, tri, respektíve štyri roky, podľa nového systému sa budú zvyšovať automaticky každý rok“ vysvetlil Fronc.
Prilepšenie majú pocítiť aj starší pedagógovia, ktorí väčšinou patria do 11. platovej triedy s ohodnotením 11 380 korún. Po 1. januári budúceho roka by si podľa ministerstva prilepšili na 12 770 korún. Podľa ministra pozitíva systému najväčšmi pocíti generácia nastupujúcich a mladých učiteľov vo veku od 23 do 38 rokov.
Každý rok by sa mzda automaticky zvyšovala, minister Fronc navrhuje, že by to malo byť o 0,92 percenta. Fronc zdôraznil, že navrhovaná zmena sa nebude týkať osobného ohodnotenia a ani valorizácie platu pedagógov. Školstvo pri jej presadzovaní musí spolupracovať s ministerstvom práce, pod ktoré táto problematika a aj následná príprava novely zákona spadá.
Ministerstvo práce je schopné pripraviť potrebnú legislatívu tak, aby sa systém odmeňovania zmenil od nového roka, povedal štátny tajomník ministerstva práce Miroslav Beblavý. Do pripomienkového konania však predloží novelu až po tom, ako bude istá politická dohoda. V tomto smere je Beblavý optimistický. Spokojnosť vyjadril aj Fronc, podľa ktorého je tejto myšlienke naklonený aj minister financií Ivan Mikloš. Oficiálne s ním síce ešte nehovoril, ale svoje predstavy mu načrtol počas rokovaní o budúcoročnom štátnom rozpočte.
Fronc zatiaľ nedokázal povedať ako sa nový systém odmeňovania a plánované zvýšenie miezd prejaví na štátnom rozpočte.