Vyštvali hospic z lukratívnej štvrte

10.11.2004 17:33

Obyvatelia nových rodinných domov v lukratívnej banskobystrickej lokalite Belveder si vydobyli, že v ich susedstve nebude stáť hospic. Ten tam plánovala už tento mesiac stavať katolícka cirkev. Obyvatelia Ulice nad plážou však protestovali a založili si s cieľom zmariť výstavbu aj občianske združenie Belveder.

Magistrátu doručili petíciu proti hospicu so 86 podpismi. „Integrovať takéto zariadenie bezprostredne do obytnej zóny nespĺňa predstavy o modernom bývaní, ktoré ovplyvnili naše rozhodnutie žiť v tejto lokalite, tak ako je schválená v územnom pláne,“ uvádza sa v petícii.

Magistrát v stre­du zorganizoval stretnutie oboch strán. Riaditeľ banskobystrického biskupského úradu Vladimír Farkaš informoval, že vzhľadom na odpor obyvateľov ulice cirkev plánovaný hospic postaví na Belvederi na inom pozemku, vzdialenejšom od tejto ulice. Získa ho výmenou od súkromného vlastníka, na ktorej sa už dohodli. Tento rok sa však stavať nezačne. „Nechceme stavať na jedoch, ale zároveň nás urážajú nízke dôvody proti takémuto zariadeniu. Domnienky, že hospic môže patogénne ohroziť niečie životné prostredie, sú nepochopením veci,“ povedal na stretnutí Farkaš. Ak by cirkev nemohla zariadenie postaviť na Belvederi, hľadala by v diecéze iné mesto. „Takéto chápanie existencie človeka nás vytláča na okraj spoločnosti,“ dodal Farkaš.

Predstaviteľ občianskeho združenia Belveder Jaroslav Blinka zdôraznil, že nie sú proti hospicu, iba proti jeho umiestneniu do obytnej zóny. „Nemali by sme súkromie. Musíme si uvedomiť, že to sú nevyliečiteľne chorí a umierajúci ľudia. Nemali by žiadnu parkovú výsadbu, nemali by sa tí ľudia kde prechádzať, museli by sa prechádzať priamo v tejto zóne. Treba si uvedomiť, že sú to ľudia ťažko chorí, vo vysokom štádiu rakoviny, cukrovky, ktorí majú infekčné choroby a to by vplývalo na obyvateľov,“ uviedol po stretnutí Blinka. V pôvodne plánovanej lokalite by hospic zároveň zabral pozemky plánované pre spojovaciu komunikáciu. Riešenie navrhnuté cirkvou je pre obyvateľov Belvederu prijateľné. „Všetky argumenty, ktoré sme mali, boli týmto odstránené. Nikto nebol proti hospicu, len proti nevhodnému umiestneniu, ako bol pôvodne plánovaný,“ dodal.

Banskobystrický biskupský úrad plánuje na vybudovanie Hospicu Božieho milosrdenstva preinvestovať 90 až 100 miliónov korún z predaja nevyužitého majetku. Farkaš zdôraznil, že hospic je iba skrátený názov pre domov dôchodcov, domov sociálnych služieb, hospic a dispečing agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Podobné zariadenia sú na Slovensku iba v Bardejove a v Trsticiach pri Šali. Bývať by v ňom mohlo okolo 70 ľudí. Súčasťou zariadenia bude aj materská škola pre 30 detí a byty pre personál. Lokalita Belveder patrí k najlukratívnejším v Banskej Bystrici. Ide o návršie v strede mesta pri križovatke ciest na Brezno, Ružomberok a Zvolen, väčšina plochy je dosiaľ využívaná poľnohospodársky.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku