Bývalé vedenie FNM sa asi súdu vyhne

23.12.2004 00:00

Za nevýhodný predaj štátnych bytov aj s garážami sebe a svojim blízkym s najväčšou pravdepodobnosťou bývalí funkcionári FNM napokon pred súd nepôjdu. Trestné stíhanie členov výkonného výboru fondu z rokov 1995 až 1998 vrátane terajších poslancov Igora Pinkavu a Milana Reháka totiž prokurátor v tomto prípade navrhol zastaviť. Podľa informácií Pravdy sa teraz už iba čaká, či to odsúhlasí aj Generálna prokuratúra.

„Zatiaľ sa k tomu nebudeme vyjadrovať,“ uviedla včera hovorkyňa prokuratúry Svetlana Husárová.

Zastaviť stíhanie sa prokurátor rozhodol na základe výsledkov vyšetrovania celého prípadu. Nestotožnil sa tak s postupom polície, ktorá kauzu uzavrela s návrhom na podanie obžaloby začiatkom októbra.

Jedenásť bývalých členov výkonného výboru FNM čelí za kšefty s bytmi obvineniu zo sprenevery so škodou takmer 40 miliónov korún. Polícia tvrdí, že byty boli predané pod cenu, noví majitelia navyše dostali možnosť splácať ich 15 rokov bez úrokov. Podľa názoru prokuratúry však pritom k trestnému činu nedošlo. Obvinení od začiatku trvajú na tom, že sa nijakej trestnej činnosti nedopustili.

Vo výkonnom výbore fondu boli vtedy okrem Pinkavu a Reháka aj Karol Danys, Ján Porvazník, Dušan Švantner, Peter Polónyi, Eduard Šimko, Jaroslav Bilík, Jozef Kniebűgl, Michal Dirga a Ján Kato. Okrem posledného z menovaných predali všetci byty aj sebe. Ďalej schválili predaj bytov bývalému ministrovi obrany Jánovi Sitekovi, zdravotníctva Ľubomírovi Javorskému, spravodlivosti Jozefovi Liščákovi, vicepremiérovi Jozefovi Kalmanovi a ďalším.

Byty  s garážami v širšom centre Bratislavy FNM ešte pred tým, ako ich ďalej predal, odkúpil od Stavebného bytového družstva. Súčasné vedenie fondu sa vrátenia bytov už roky domáha súdnou cestou. Celkovo FNM podal 27 žalôb, v niekoľkých prípadoch už súdy právoplatne prikázali byty vrátiť, v ďalších sa stále koná.

Podľa návrhu prokurátora by malo trestné stíhanie ďalej pokračovať len proti Rehákovi a Porvazníkovi pre porušenie povinnosti pri spravovaní majetku fondu. V zmluvách o predaji bytov totiž zaviazali fond uhradiť daň z prevodu nehnuteľností napriek tomu, že ten podľa zákona nie je platiteľom dane. Štát tak mali poškodiť o vyše 2 milióny korún.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk