Zubári: Peniaze nestačia ani na mesiac

22.02.2005 00:00

Ak príde pacient k zubárovi v druhej polovici mesiaca, môže sa mu stať, že si zaplatí za celé ošetrenie sám. A to aj napriek tomu, že u zmluvného zubára by mu časť mala hradiť zdravotná poisťovňa.

Dôvodom je, že peniaze od zdravotných poisťovní, ktoré by mali zubárom vydržať na celý mesiac, vyčerpajú stomatológovia oveľa skôr. S týmto problémom sa zatiaľ stretávajú poistenci Spoločnej zdravotnej poisťovne a Zdravotnej poisťovne Apollo.

„Stáva sa, že limity sú v polovici mesiaca vyčerpané a pacienti poistení v dotknutej poisťovni si musia zaplatiť celé ošetrenie sami,“ potvrdila súčasný stav aj Mária Šimková, zubná lekárka z Ivanky pri Dunaji. Prezident Slovenskej komory zubných lekárov Ján Gašič naznačuje, že tento problém by sa mohol v budúcnosti týkať aj zubárov, ktorí majú zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.

„O zvýšení limitov sme rokovali so všetkými zdravotnými poisťovňami. Záver je však taký, že až do konca marca nepripúšťajú žiaden ich posun smerom nahor. Až v druhom štvrťroku sú ochotní na túto tému aspoň diskutovať,“ povedal Gašič.

Riaditeľ Spoločnej zdravotnej poisťovne Ivan Valentovič tvrdí, že o nijakom probléme nevie. „Nemám zatiaľ žiadne avizované problémy týkajúce sa limitov, myslím, že ich výška je dostatočná. A ak sa aj stane, že stomatológ má v mesiaci naozaj oveľa viac pacientov a prostriedky mu nestačia, riaditeľ príslušnej pobočky našej poisťovne mu môže limit upraviť,“ vyhlásil. Riaditeľ Chemickej zdravotnej poisťovne Apollo sa k nízkym limitom nevyjadril. Poistenci Apolla sa pritom domáhajú vysvetlenia aj priamo na internetovej stránke tejto poisťovne.

So Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, ktorá je na Slovensku najväčšia, zatiaľ zubári problémy nemajú. Tie podľa Gašiča však môžu nastať na konci roka, keď poisťovňa minie prostriedky na preventívne prehliadky a na preplácanie ošetrení jej už peniaze nezostanú. „V súčasnosti prichádzajú do ambulancií pacienti na preventívne prehliadky, aby si o rok nemuseli celé ošetrenie platiť sami. To im zaručuje zákon. Preto hrozí, že prostriedky poisťovní, pôvodne určené na liečbu, vyčerpajú preventívne prehliadky,“ upozorňuje prezident komory zubárov.

Riešenie vidí v tom, že na preventívnu starostlivosť by sa mali vyčleniť financie zvlášť. Na problém s nedostatkom peňazí na liečbu zubných ochorení komora upozornila aj ministra Rudolfa Zajaca. Žiada od neho, aby prehodnotil systém preventívnych prehliadok a požiadavku zubárov zohľadnil aj v pripravovanej novelizácii svojich zákonov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
28,99
Perla ružová hortenzia

Perla ružová hortenzia

34,99
Kytica červený  flower box červené a biele kvety

Kytica červený flower box červené a biele kvety

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk