Zomrel exminister obrany Jozef Stank

07.03.2005 14:36

Bývalý minister obrany a bývalý vedúci Kancelárie prezidenta Jozef Stank zomrel v pondelok ráno po ťažkej chorobe v jednej z bratislavských nemocníc vo veku nedožitých 65 rokov.

Posledná rozlúčka so zosnulým by mala byť v pondelok 14. marca.

Stank sa z verejného života stiahol po vlaňajších prezidentských voľbách. Do júna 2004 bol vedúcim Kancelárie prezidenta SR.

Jozef Stank bol od roku 1986 poslancom Federálneho zhromaždenia ČSSR za komunistickú stranu. Od novembra 1989 do mája 1990 bol predsedom komisie pre dohľad nad vyšetrovaním udalostí 17. novembra na Národnej triede v Prahe. 

V decembri 1989 ho zvolili za prvého podpredsedu Federálneho zhromaždenia ČSFR. Mandát poslanca najvyššieho zákonodarného zboru a funkciu podpredsedu Federálneho zhromaždenia ČSFR vykonával až do konca decembra 1992, od roku 1990 za Stranu demokratickej ľavice (SDĽ). 

Od roku 1993 začal pôsobiť na Ministerstve zahraničných vecí SR. Od konca júna 1998, po odchode Ivana Mjartana z postu veľvyslanca SR v ČR, pôsobil Jozef Stank ako chargé d´affaires slovenského veľvyslanectva v Prahe. Od 3. decembra 1998 do 2. januára 2001 bol Jozef Stank veľvyslancom SR v Českej republike. 

Na post ministra obrany nastúpil v januári 2001 po tom, ako na tento post abdikoval jeho stranícky kolega Pavol Kanis.

V rokoch 2002 až 2004 zastával Jozef Stank post vedúceho Kancelárie prezidenta SR - bol kancelárom prezidenta Rudolfa Schustera. 

Jozef Stank bol ženatý a mal tri deti.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku