Vrtuľník sa k zranenému nemohol dostať

V popradskej nemocnici sa skončila nedeľná túra pre 29-ročného horolezca, ktorý si popoludní pri páde v oblasti Gerlachovského kotla vo Vysokých Tatrách zlomil nohu.

27.03.2005 20:52
debata

K nehode došlo počas zostupu z Kotlového štítu. Horolezeckú túru podnikol mladý muž s ďalšími spolulezcami. V hustej hmle však zablúdil a padol smerom do Gerlachovského kotla. Zlomil si pritom stehennú kosť.

Na miesto ihneď vyrazili členovia Horskej záchrannej služby z Vysokých Tatier, ktorí súčasne požiadali o spoluprácu vrtuľník Leteckej záchrannej služby Air Transport Europe z Popradu.

Hovorca ATE Pavol Svetoň spresnil, že pre nepriazeň počasia sa dostal vrtuľník k zranenému až na druhý pokus. Medzitým záchranári z horskej služby horolezca na mieste ošetrili a znášali smerom na Sliezsky dom. Vrtuľník napokon pristál neďaleko Gerlachovského kotla. Zraneného izraelsko-nemeckého občana, trvalo žijúceho v Českej republike, zobral na palubu a odviezol do popradskej nemocnice.

Počas veľkonočnej nedele zasahovala letecká záchranná služba z Popradu aj v Nízkych Tatrách, kde sa v Jasnej pod Chopkom popoludní zranil 26-ročný maďarský lyžiar. „Narazil do stožiara lanovky a s ťažkým zranením ho vrtuľník dopravil do nemocnice v Liptovskom Mikuláši,“ informoval Svetoň.

debata chyba