Študenti chcú demisiu ministra

20.04.2005 18:19

Proti opakovaniu písomnej maturitnej skúšky protestovali stredoškoláci vo viac ako 20 mestách. Študenti prerušili o 9. hodine vyučovanie a v uliciach žiadali aj odstúpenie ministra školstva Martina Fronca.

Pravdepodobne najviac študentov, okolo 1500, sa napriek dažďu zišlo Trenčíne, kde študenti ako prví minulý týždeň v piatok avizovali štrajk. „V žiadnom prípade nechceme opakovať matematiku. Minister má právo zmeniť vyhlášku zo dňa na deň a anulovanie písomnej skúšky z matematiky nie je pre nich žiadny problém,“ povedala predsedníčka Študentskej rady pri Gymnáziu Ľudovíta Štúra v Trenčíne Ľubica Rozborová.

Stredoškoláci prišli na námestie s asi dvoma desiatkami transparentov s nápismi: „Fronc odstúp! Hanba ti!“, „Zmaturoval by minister dnes?“, „Nová maturita  výplod dementa“, „Odstúp! Sila nečistá… aj s hovorkyňou“, a skandovali: Odvolajte Fronca, Fronc do Mexika, Cirkus Fronc, Zrušte Fronca. 

Približne tisíc študentov vyjadrovalo svoj nesúhlas s vedením rezortu školstva v Banskej Bystrici a Košiciach, stovky sa zišli okrem iných aj v Prievidzi, Nitre, Poprade a Ružomberku.

Bratislavskí študenti sa chceli s Froncom stretnúť na pôde ministerstva školstva (MŠ) aj osobne, ten ich však kvôli zasadnutiu Koaličnej rady a vlády neprijal. „Považujeme za nespravodlivé, aby maturitu muselo opakovať všetkých 2714 študentov, ktorí si vybrali náročnejšiu A úroveň testov. Testy s výsledkami písalo totiž až do konca len 77 študentov,“ povedal pred približne 400 študentmi jeden z organizátorov protestu v Bratislave Ján Rehák z Gymnázia na Tilgnerovej ulici. Vyzval študentov, aby hromadne posielali na adresu MŠ protestné maily. Vyjadrili by tým, že nespokojné nie sú len stovky, ale tisíce študentov.

Demonštrujúcich pred MŠ podporil aj odchádzajúci štátny tajomník František Tóth (ANO), ktorý vyzdvihol slušný a kultivovaný protest študentov. Opakovanie maturít považujú podľa neho traja koaliční partneri za nesprávne. Odvolanie ministra Fronca však ANO podľa Tótha zatiaľ nepodporí. „Ak sa situácia bude ďalej vyhrocovať a objavia sa ďalšie nepredvídané okolnosti, nie je vylúčená ani táto možnosť,“ dodal.

Na zhromaždení vystúpil aj maturant Peter Baďura, ktorý zorganizoval októbrový protest proti novému systému maturít. Okrem iného vyhlásil, že ak Fronc do nedele neodstúpi, zorganizuje v pondelok masové demonštrácie. Podporu študentom vyjadrili taktiež Štrajkový výbor študentov kritizujúci Froncov zámer čiastočne spoplatniť vysoké školstvo, petičný výbor proti novej maturite či Demokratické fórum mladých.

Minister Fronc považuje štrajky a protesty študentov za ich právo a prejav demokracie. Zároveň prisľúbil, že v najbližších dňoch, sa uskutoční stretnutie zo študentmi, ktoré dnes odložil. Hovorkyňa MŠ Monika Murová zatiaľ nevedela špecifikovať presný termín. Rozhodnutie opakovať maturity považuje Fronc za najspravodlivejšie. Jeho zmenu pripúšťal len na základe rozhodnutia Koaličnej rady. Tá však na dnešnom rokovaní nedokázala prijať jednoznačné stanovisko. 

Všetkých 2714 študentov, ktorí si vybrali náročnejšiu A úroveň testov z matematiky, by si malo písomky zopakovať v utorok 26. apríla.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk