Koalícia alebo Smer? HZDS nevie

06.06.2005 00:00

Ani po sobotňajšom sneme HZDS nie je jasné, či má Mečiarovo hnutie bližšie ku koalícii, alebo k Smeru. Rokovanie hnutia v Prešove na to odpoveď nedalo. Šéf HZDS Vladimír Mečiar pritom nechal zvoliť za podpredsedov Viliama Vetešku a Milana Urbániho.

Kým Veteškovi je bližšia spolupráca so Smerom, Milanovi Urbánimu zas s koaličnými stranami, najmä s SDKÚ. „Snemu som ich navrhol tak, aby vyjadrovali obidve spektrá názorov,“ povedal Mečiar. 

Ostáva tak otvorená aj otázka, s kým by chcelo hnutie spolupracovať po parlamentných voľbách. „Voľbou podpredsedov sme naznačili, že sa nebudeme vymedzovať voči koaličným partnerom a budeme túto otázku riešiť až v lete budúceho roka. Dovtedy je čas na pružnú spoluprácu a pružnú reakciu podľa toho, s kým spolupráca je možná a aj s kým spolupráca je nutná,“ povedal Mečiar.

Proti voľbe podpredsedov HZDS vystúpil poslanec hnutia Miroslav Maxon, ktorý ju označil za zmanipulovanú. Funkcionári hnutia sa totiž volili na jednom hlasovacom lístku. Delegát snemu teda mohol buď hlasovať za všetkých alebo ani za jedného. „Hlasovať o dvoch podpredsedoch a ústrednom tajomníkovi v jednom hlasovaní považujem za absurdné. Považujem to za istý spôsob manipulácie,“ vyhlásil Maxon. Po tejto voľbe si už Maxon nemyslí, že sa hnutie môže zmeniť. Či však od Mečiara odchádza, jasne nepovedal. „Musím to zanalyzovať a predovšetkým rozchodiť,“ povedal.

Voľba funkcionárov hnutia podľa poslanca Tibora Mikuša vyvolala medzi časťou delegátov snemu rozpaky. „Ja som sa hlasovania zdržal,“ povedal Mikuš v nedeľnej diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť.

Mečiar na sneme však ostro vystúpil proti akýmkoľvek snahám rozbíjať HZDS zvnútra. „Máme jedny dvere dnu a jedny von,“ vyhlásil. A ako dodal, nestrpí žiadne vnútorné spory v strane. "Ktokoľvek začne ísť cestou, ktorá by mala znamenať založenie deliacich procesov, vydávaním sa na túto cestu sa zbaví legitimácie člena strany,“ uviedol Mečiar. Po veľkú časť prejavu, na rozdiel od minulosti, však delegáti snemu Vladimírovi Mečiarovi netlieskali.

Snem HZDS neuzatvoril ani otázku možných koalícií v novembrových regionálnych voľbách. Otvorená naďalej zostáva spolupráca s KDH, ktorú Mečiar odmietol pre opätovnú snahu kresťanských demokratov otvoriť otázku jeho amnestií. O vytváraní regionálnych koalícii majú po sneme rozhodovať krajské štruktúry hnutia.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku