Mikloško: Nezapierajme naše spolužitie

04.07.2005 12:48

Nemôžu sa Slováci a Maďari obrátiť k sebe chrbtom, lebo aj v budúcnosti budú žiť vedľa seba. Povedal to v rozhovore pre dnešné vydanie maďarského denníka Népszabadság František Mikloško, ktorého na Slovensku ostro kritizovali za ospravedlnenie sa Maďarom žijúcim na Slovensku.

„Stále som bol zástancom slovensko-maďarského vyrovnania, a to nielen verbálne,“ povedal slovenský politik, ktorý denníku pripomína, že jeho rodičia boli Slováci, ale v jeho rodnej Nitre mali v kruhu priateľov rodiny mnohých Maďarov aj Židov. 

Od rodičov počul o holokauste, neskôr o deportácii sudetských Nemcov, ktorých odchodom zanikla viacstoročná kultúra a zvyky. Prostredníctvom svojho priateľa lekára a historika Kálmána Janicsa spoznal dokumenty a dozvedel sa príbehy násilného odvlečenia Maďarov a o reslovakizácii. Tieto momenty ho priviedli k tomu, aby prevzatie ceny sv. Vojtecha využil na ospravedlnenie sa.

„Na Slovensku sa nacionalisti naozaj nechajú počuť. Ale úprimne povedané za to nesú zodpovednosť aj viacerí maďarskí politici,“ povedal Mikloško, podľa ktorého Ján Slota nerobí nič iné, ako reaguje na budapeštianske prejavy a prejavy maďarských politikov v SR. Mnohí mu naletia, lebo sa zo strany Maďarska cítia ohrození.

Mnohí Slováci podľa neho očakávajú s obavami, čo sa stane, keď po prístupe k Schengenu budú úplne zrušené hranice, ako sa zachovajú Maďari žijúci na oboch stranách hraníc, a Slováci žijúci na juhu Slovenska s obavami očakávajú návrat predsedu Zväzu mladých demokratov (FIDESZ) Viktora Orbána k moci, lebo jeho susedská politika je nevyspytateľná.

Nie je jednoduché odpovedať na otázku, či SMK by v tomto procese podľa Mikloška mohla zohrať úlohu sprostredkovateľa. Síce predseda Béla Bugár zdôrazňuje, že ide o suverénne politické zoskupenie, pochopiteľne najužšie vzťahy SMK viažu k Európskej ľudovej strane, v Maďarsku najviac k FIDESZ, na Slovensku ku KDH. „Domnievam sa, že kvôli radikálnym silám má SMK obmedzený pohyb priestoru najmä v záležitostiach Maďarska,“ dodal poslanec KDH.

Na pripomienku denníka o tom, že minister zahraničných vecí Eduard Kukan vyjadril obavy z budúcoročných parlamentných volieb v Maďarsku, pričom Maďari žijúci na Slovensku sa zas obávajú nástupu slovenského nacionalizmu, Mikloško reagoval citovaním nedávno zosnulého pápeža Jána Pavla II., podľa ktorého kým príde zmierenie národov, nie je ešte vylúčené niekoľko mrazivých období.

Bývalý predseda Slovenskej národnej rady a terajší poslanec Národnej rady SR (NR SR) za KDH prevzal v Budapešti 11. júna cenu Sv. Vojtecha, ktorú každoročne udeľuje Nadácia Sv. Vojtecha sídliaca v nemeckom Krefelde. 

Pri tejto príležitosti sa Mikloško vo svojom mene ospravedlnil Maďarom žijúcim v SR za to, že v rokoch 1945 až 1948 československé a slovenské štátne orgány ubližovali Maďarom žijúcim na Slovensku, na základe kolektívnej viny boli pozbavení občianstva aj majetku.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku