Ústavný súd pozastavil zákon o preukazovaní pôvodu majetku

Ústavný súd SR spojil dva návrhy skupín poslancov parlamentu na preskúmanie ústavnosti zákona o preukazovaní pôvodu majetku na spoločné konanie a pozastavil účinnosť tohto zákona. Informoval o tom predseda ÚS SR Ján Mazák.

06.10.2005 19:10
debata

Plénum na dnešnom neverejnom zasadaní prijalo návrhy skupiny poslancov Národnej rady SR vedených Jánom Drgoncom a skupiny poslancov parlamentu pod vedením Kataríny Tóthovej na posúdenie súladu zákona o preukazovaní pôvodu majetku s Ústavou SR a spojilo ich na spoločné konanie, pretože oba návrhy právne a vecne spolu súvisia. Ústavný súd SR zároveň na návrh poslancov pozastavil účinnosť napadnutého zákona až do rozhodnutia vo veci samej.

V odôvodnení plénum konštatovalo, že v danom prípade sú splnené podmienky na pozastavenie účinnosti zákona o preukazovaní pôvodu majetku. ÚS SR konštatoval, že jeho ďalšie uplatňovanie by mohlo ohroziť základné práva a slobody, najmä pokiaľ ide o zásahy do základných práv podľa článku 19  – zásah do práva na ochranu súkromia a ochrana pred neoprávneným zhromažďovaním údajov, a podľa článku 20, ktorý hovorí o práve vlastniť a užívať majetok. Mohlo by sa tak diať aj so spätnou účinnosťou, pretože citovaný zákon neobsahuje žiadne intertemporálne – časovo prechodné ustanovenia.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy