Palko: Do Schengenu vstúpime v 2007

12.10.2005 17:45

Minister vnútra Vladimír Palko si myslí, že Slovensko vstúpi do Schengenského priestoru v roku 2007 podobne ako jeho susedia, ktorí sú novými členmi Európskej únie.

„Mám dôvod byť optimistický,“ povedal dnes Palko po rokovaní vlády, ktorá vzala na vedomie správu o vyhodnotení plnenia úloh vyplývajúcich z aktualizovaného znenia Schengenského akčného plánu. SR podľa neho stíha stanovené termíny. Na budúci rok by mali na Slovensko prísť hodnotiace komisie, ktoré budú kontrolovať pripravenosť na vstup do Schengenského priestoru. 

Víťaz tendra na zabezpečenie východnej hranice podľa Palka ešte nie známy. Vypísané by malo byť tiež výberové konanie na schengenský informačný systém druhej generácie. „Je tam meškanie zo strany Európskej komisie, ktorá nemala ešte jasnú koncepciu. Teraz čakáme, kedy dodajú podrobné informácie, aký má byť formát dát, ktoré majú pretekať cez tento systém. To očakávame v najbližších týždňoch,“ povedal Palko. 

Podľa správy rezortu vnútra na posilnenie ochrany štátnej hranice Slovenska s Ukrajinou sa tento rok z programu PHARE zakúpila najmä automobilová a výpočtová technika, prostriedky na sledovanie osôb a vecí, čítačka cestovných dokladov a vybavenie pyrotechnikov na schengenských letiskách.

V správe sa tiež konštatuje, že počet žiadostí o udelenie azylu na Slovensku v 1. polroku tohto roka výrazne klesol. Kým v roku 2004 prišlo k 31. máju 5272 žiadostí, tento rok to bolo v rovnakom období len 1157 žiadostí. Pokles počtu žiadateľov o azyl zaznamenávajú všetky členské štáty EÚ a súvisí s posilnením ochrany vonkajšej hranice únie. 

Mierny pokles sa prejavuje aj v oblasti nelegálnej migrácie. V prvom polroku 2004 bol tlak na štátnu hranicu 4148 nelegálnych migrantov, tento rok ich je v tom istom období už o vyše 2000 menej. Je to najmä vďaka úspešnému boju proti organizovaným skupinám prevádzačov. Minulý rok sa vznieslo obvinenie voči 272 prevádzačom, v roku 2003 ich bolo 198.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla biely amarylis vianoce

Perla biely amarylis vianoce

28,99
Sweet červené ruže a ľalie

Sweet červené ruže a ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk