Poslankyňa hovorila, Rusko nahrával

10.11.2005 00:00

Do tridsiatich dní musí polícia rozhodnúť, či je nahrávka rozhovoru Pavla Ruska s poslankyňou Ivetou Henzélyovou dostatočným podkladom na začatie vyšetrovania korupcie v parlamente.

Šéf ANO, ktorý musel v auguste po škandále so zmenkami opustiť vládu, včera zverejnil záznam skrytej kamery. To sa stalo v slovenskej politike vôbec po prvý raz. Poslankyňa na ňom hovorí, že sa ju niekto snažil kúpiť pred septembrovou schôdzou Národnej rady. Henzélyová pritom včera tvrdila, že nikdy nič také nepovedala.

Rusko ráno priniesol CD s nahrávkou, ktorú zhotovil koncom októbra vo svojej straníckej kancelárii, na políciu podal aj trestné oznámenie pre podozrenie z podplácania. „Polícia preverí, či došlo v tomto prípade k spáchaniu trestného činu. Prípadom sa bude zaoberať Úrad boja proti korupcii,“ uviedla Jana Pôbišová z tlačového oddelenia rezortu vnútra. Bližšie sa k ďalšiemu postupu vyšetrovania odmietla vyjadriť.

Polícia by teraz mala predvolať na výsluch samotnú poslankyňu. Tá ešte v utorok tvrdila, že Ruskovi o nijakých pokusoch uplácať ju nehovorila. Nepriznala sa ani k tomu, že bola u neho v kancelárii. Včera po zverejnení nahrávky už povedala, že sa s Ruskom v centrále ANO rozprávala.

„Som však presvedčená, že ten rozhovor sa takto neodohral. Nahrávka je postrihaná, poskladaná, zmanipulovaná,“ reagovala Henzélyová. Ak bude rovnako vypovedať aj na polícii, môže ešte vyšetrovateľ pristúpiť ku konfrontácii poslankyne s Ruskom. Do úvahy prichádza aj skúška na detektore lži. Tá však nie je možná bez súhlasu preverovanej osoby a výsledok nepostačuje ako dôkaz. Ak však obaja účastníci zotrvajú na svojich stanoviskách, s vyšetrovaním sa nebude dať veľmi pohnúť.

Na Ruskovom zázname je v kancelárii zachytená Henzélyová, ako rozpráva o návrhoch, ktoré dostala za odchod z ANO. Kto s ponukami prišiel, na nahrávke nehovorí. „Nie naši, to by bolo príliš okaté. To cez našich dakto prišiel,“ uvádza poslankyňa na zázname. Podľa viacerých právnikov nemôže byť nahrávka použitá ako dôkaz, pretože nebola získaná zákonným spôsobom, keďže poslankyňa o kamere v miestnosti nevedela. Ak by však došlo k spáchaniu trestného činu, môže nahrávka slúžiť ako jeden z podkladov pre začatie trestného stíhania.

Podľa právnikov môže byť záznam dôkazom, ak niekto nahrá skrytou kamerou policajta pri pýtaní úplatku. Nie však nahrávka súkromného rozhovoru. Ak by sa potvrdilo, že došlo k manipulovaniu nahrávky, ako to tvrdí Henzélyová, prichádza do úvahy aj vyšetrovanie Ruska pre poškodzovanie cudzích práv. Od budúceho roka bude trestným činom aj tajný záznam akejkoľvek debaty bez vedomia jej účastníkov a poskytnutie nahrávky ďalšej osobe.

Ruskova nahrávka bude mať zrejme aj politické dôsledky. Opozičný Smer chce, aby o kupovaní poslancov rokoval parlament na mimoriadnej schôdzi. SMK vyčkáva na výsledky vyšetrovania, kresťanskí demokrati sa k tomu nechceli vyjadriť. Koaličné strany však poukazujú na to, že spôsob, akým si Rusko nahral Henzélyovú bez jej súhlasu, je neprijateľný. V politických kruhoch zavládli obavy, či si Rusko nenahrával rozhovory so svojimi partnermi a či sa ich nechystá tiež zverejniť.

„Tieto dôkazy považujem za nezákonné a je to pre mňa o to zarážajúcejšie, že ich predložil ústavný činiteľ,“ konštatoval predseda KDH Pavol Hrušovský. Bližšie sa k nim preto odmietol vyjadriť.

Pre predsedu SMK Bélu Bugára je najdôležitejšie, či je rozhovor lídra ANO s Henzélyvou pravý. Tiež ho zaujíma, kto chcel Henzélyovú korumpovať. „Kto sú to naši? Sú to nejakí lintnerovci alebo niekto zo súčasnej koalície,“ pýta sa Bugár. Tvrdí, že keď bude poznať odpovede na tieto otázky, bude konať. „Je veľa spôsobov, ako. Jeden je vystúpenie z koalície, druhá dohoda v rámci nej,“ dodal Bugár. Zároveň poznamenal, že ak bol Rusko ochotný urobiť si záznam o stretnutí s Henzélyovou, očakáva, že zverejní aj to, o čom sa diskutovalo na rôznych koaličných rokovaniach, keď bol ešte šéf ANO členom koalície.

Skrátený prepis nahrávky, ktorý predložil predseda ANO Pavol Rusko

Rusko: Aspoň ti ten dom zaplatili?
Henzélyová: Ponúkali, však som ti to sama povedala. Keď boli za mnou pred tou septembrovou schôdzou, že mi urobia dom a že mi sľubovali hory-doly. Naozaj, boli za mnou. A vtedy som zostala pri tebe, proste som si nevedela predstaviť, že to urobím.

Rusko: A to normálne chodili, naši prišli za tebou a ponúkali peniaze?
Henzélyová: Nie naši, to bolo príliš okaté. To cez našich dakto prišiel.

Rusko: Ponúkali ti dom, nejakých 10 miliónov…
Henzélyová: Nie, suma vôbec nebola, ja som povedala, že zbytočne, že
peniaze nevezmem.

Rusko: …ako že ti dom postavia?
Henzélyová: Nie zrekonštruujú.

Rusko: No dobre a ty si povedala, že nie.
Henzélyová: Áno a oni dali pokoj.

Rusko: A potom si odišla.
Henzélyová: Hej. Nikto ani netušil, že chcem odísť, vieš, lebo ja som povedala, že neexistuje. Šak ma nezlomili, šak celú noc za mnou behali. Ešte raz poď a ešte to a ešte tamto. Vravím, dajte mi pokoj, zajtra ráno je hlasovanie, ja vám nič iné nepoviem. Aj tak bolo. Potom si sa ma pýtal, čo si taká smutná, boli za mnou. Či nepamätáš? A ostávaš, alebo, tak si ma… Hovorím samozrejme. Potom som išla tak rapídne dole, rozumieš, to sú pre teba báchorky, ale ja, ja tým žijem, ja proste cítim, ja vidím. No!

Rusko: Odišla si, nič si mi nepovedala, oklamala si ma, zradila a budeš hlasovať spolu s koalíciou. A potom všetkom mi povieš, že sa im nepodarilo ťa kúpiť. A čím ťa kúpili?
Henzélyová: Nie, vážne nie. Vieš, potom boli nesmierne potešení a prišli, čo sa stalo. Tak nič sa nestalo, tak som sa rozhodla. Je ponúknutá spolupráca, ale peniaze by som v živote nezobrala.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku