Nad atómkou zasahovala stíhačka

21.11.2005 00:00

Pohotovostná stíhačka MiG-29 ozbrojených síl vyštartovala v sobotu večer z letiska Sliač preveriť neznámy objekt, ktorý sa údajne pomaly pohyboval nad areálom jadrových elektrární v Jaslovských Bohuniciach.

Svietiaci útvar spozoroval krátko pred 18. hodinou občan, ktorý to oznámil polícii. Polícia má v elektrárňach svoju zásahovú jednotku, jej príslušníci sú však proti ohrozeniu zhora bezmocní.

„Môžem potvrdiť, že sme oznámenie o neznámom telese dostali. Postúpili sme ho zložkám ministerstva obrany,“ vyjadrila sa k zisteniam Pravdy trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.

Teleso, ktoré sa správalo ako letecký objekt, zaznamenali podľa hovorcu ozbrojených síl Milana Vangu aj pozemné radary. Prieskum pohotovostnou stíhačkou sa však skončil hlásením pilota, že nad elektrárňami nič nie je.

„Išlo o špecifický meteorologický jav spôsobený lomom svetla v pare, ktorá vychádza z chladiacich veží elektrární,“ skonštatoval Vanga. Dodal, že ozbrojené sily sa prípadom nebudú ďalej zaoberať. Vojenské radary totiž zachytia aj optické javy. Stíhačka nad atómovou elektrárňou preletela podľa svedkov zhruba dve hodiny po nahlásení prípadu.

S vysvetlením sa zrejme neuspokoja členovia trnavského UFO klubu. Jeho šéf Miroslav Karlík zaznamenal včera viacero hlásení od ľudí, ktorí v sobotu večer na vlastné oči videli dokonca dva objekty, ktoré sa pohybovali nad elektrárňami. Komentovať ich, rovnako ani vysvetlenie armády, však zatiaľ nechcel.

„Isté je, že aj keď ide o nezvyčajný úkaz, v okolí jadrových elektrární ich evidujeme už niekoľko desiatok,“ povedal Karlík. Riaditeľ Atómových elektrární Bohunice Róbert Guniš len potvrdil známy fakt, že nad týmto strategickým podnikom je prísne zakázané letové pásmo.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku