Kusá: Nie je chyba ľudí, že zostali doma

Voľby do VÚC boli z hľadiska účasti veľkým prepadákom. Jedna časť politikov za tým videla nepriaznivé počasie, tá druhá poukázala na veľkú apatiu občanov voči politickému dianiu v regiónoch.

28.11.2005 12:25
debata

Čo je príčinou, že prišlo voliť tak málo ľudí?
Účasť ovplyvnilo viac vecí, nízka účasť nie je určite chyba občanov. Ľudia mohli mať pocit, že ich politici potrebujú len jednorázovo, na to, aby zásluhou ich hlasov získali kreslá, pričom však potom nedokážu nič ovplyvniť. Občania nechápu dobre zmysel samosprávnych krajov a ich právomoci, ale ani to nie je ich vina. Vznikli veľmi rôznorodé koalície, občania sa v nich často nevyznali a len zmiatli. Nevedeli z nich jasne zistiť, kam by smeroval rozvoj kraja, v prípade výhry toho či onoho zoskupenia. Rozličné koalície však ukázali, že strany mali záujem o to, aby získali kreslá pre svojich zástupcov. Vyššie územné celky totiž rozhodujú o veľkých peniazoch napríklad aj z Európskej únie či o privatizácii sociálnych a zdravotníckych služieb. V krajskej samospráve ide o veľké peniaze, teda aj o moc.

Môže účasť ovplyvniť budúcoročné parlamentné voľby?
Nedá sa to jednoznačne povedať. Pocity odcudzenia voličov od politiky a možnosti niečo zásadné ovplyvniť však môžu mať vplyv aj pri voľbách do Národnej rady. Parlamentné voľby budú o súboji pravice a ľavice, a to priťahuje ľudí viac. Vnímajú to aj ako hru.

Prevažne volila staršia generácia, pričom teraz prevahu v zastupiteľstvách budú mať členovia vládnych strán. Pred štyrmi rokmi výrazne vyhrala opozícia. Čomu pripisujete túto zmenu?
Aktívnejší boli voliči vládnych strán, mladí nemajú taký pocit občianskej povinnosti a mnohí z nich sa tak neviažu na svoj región. Svoju úlohu mohlo zohrať aj to, že voliči si povedali, že je čas na výmenu tých, čo tu už boli štyri roky.

Hoci strana Smer má v prieskumoch vysokú podporu, vo výsledkoch týchto volieb nie je jasným víťazom.
Smer doplatil na to, že utvoril koalície, ale ľudia nevedeli, kto v nich zastupuje práve ich stranu. Okrem Bratislavského kraja to neboli veľmi známe mená a má aj takých reprezentantov, u ktorých nie je jasná ich politická orientácia.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy