K výzve na odvolanie sa pridávajú ďalší umelci

12.01.2006 00:00

Ďalšie slovenské osobnosti sa pripájajú k výzve na odvolanie ministra kultúry Františka Tótha. Medzi tými, ktorí včera pridali svoje podpisy, sú napríklad architekti Vladimír Bahna či Karol Weisslechner, fotograf Pavol Breier a spisovateľ Pavol Weiss.

Minister pozval signatárov výzvy na stretnutie 19. januára. „Radi sa s pánom ministrom stretneme. Stanovisko, ktoré sme zaujali vo výzve, sa však nezmení,“ hovorí hudobník Adrian Rajter, koordinátor výzvy.

Výzvu, ktorá žiada najvyšších predstaviteľov, aby Tótha odvolali z funkcie, v utorok podpísalo 55 popredných osobností slovenského kultúrneho života.

Včera ju doručili prezidentovi, predsedovi parlamentu aj predsedovi vlády. Posielajú ju aj všetkým členom vlády a poslancom parlamentu.

„List akceptujem a je na vláde a najmä na koalícii a poslancoch, ako zhodnotia kritiku ministra Tótha zo strany umeleckej obce,“ povedal včera prezident Ivan Gašparovič. „Nerád by som hodnotil prácu ministra po tejto krátkej dobe,“ dodal.

Predseda parlamentu Pavol Hrušovský sa pre pracovné povinnosti s výzvou ešte nezoznámil, preto sa zatiaľ nevyjadruje. Za premiéra Mikuláša Dzurindu zdržanlivo reagoval Úrad vlády.

Ministerstvo kultúry svoj postoj nemení. Minister František Tóth na požiadavku, aby odstúpil, nemieni reagovať. „Kým nebudú nejaké konkrétne výhrady, nebudeme reagovať. Ochotní budeme, až prídu,“ povedala včera hovorkyňa Martina Pavlíková.

K výzve na odvolanie sa včera pripojilo Mečiarovo HZDS. A hneď začalo zbierať podpisy poslancov parlamentu. Predseda hnutia Vladimír Mečiar nevylučuje ani mimoriadnu schôdzu parlamentu. Odvolanie ministra Tótha chce podporiť aj Slobodné fórum a Komunistická strana Slovenska.

„Je mi dosť smiešne, keď sa k nám pridáva Vladimír Mečiar,“ hovorí dramaturg Martin Porubjak, ktorý stál pri zrode výzvy. A spomína na protesty hercov, pred ktorými utekal vtedajší minister Ivan Hudec z budovy zadným vchodom s kabátom pretiahnutým cez hlavu.

„Keď sme v budove ministerstva kultúry protestovali proti niektorým krokom ministra Hudeca, Vladimír Mečiar na nás poslal políciu. Ak sa nás dnes zastáva, nemožno za tým vidieť nič iné, ako politický kalkul,“ pokračuje Porubjak.

Internetová stránka www.changenet.sk, na ktorej mala byť výzva zverejnená, včera už druhý deň nefungovala. Výzvu na odvolanie ministra kultúry Františka Tótha je však možné podporiť na e-mailovej adrese verejnost@gmail.com

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk