Umelci majú proti Tóthovi ďalšie výhrady

17.01.2006 00:00

Umelci, ktorí pred týždňom podpísali výzvu na odvolanie ministra kultúry Františka Tótha, rozširujú svoje argumenty. Včera zverejnili odpovede na stanovisko ministerstva. To v piatok spochybnilo desať bodov, ktoré konkretizovali výzvu umelcov.

Desať bodov bol pracovný materiál, ministerstvu ho nikto oficiálne nedoručil. Pri jednom z bodov medzičasom argument stratil dôveryhodnosť.

„Hneď, ako sme výzvu dostali od novinárskej obce, ktorá požadovala reakciu, na konkrétne výhrady sme odpovedali,“ uvádza hovorkyňa ministra Martina Pavlíková. „Aj o samotnej výzve sme sa dozvedeli v prvom rade z médií,“ pokračuje.

„Pre mňa je pán minister hlavne minister poloprávd a neprávd. V tomto priestore sa pohybuje veľmi brilantne,“ povedal na včerajšej tlačovej besede Anton Popovič, jeden z koordinátorov výz­vy.

„Veľmi dobre vie, ako unaviť publikum aj novinárov,“ dodal. Mieril tým na rozbiehajúci sa kolotoč reakcií na reakcie jednotlivých strán sporu.

„Na rozšírených desať bodov už pán minister reagovať nebude. Všetky argumenty prednesie na stretnutí vo štvrtok,“ hovorí Martina Pavlíková.

Umelci včera tiež zopakovali, prečo výzva na odvolanie ministra vznikla. „Rozbuškou bolo dianie okolo Slovenského centra dizajnu,“ povedal dramaturg Martin Porubjak, jeden z autorov výzvy.

Centru je venovaný šiesty z desiatich bodov. Umelci v ňom ministrovi vyčítali, že uskutočnil sériu nepripravených a nekompetentných rozhodnutí. Ministerstvo im odpovedalo, že zatiaľ nedošlo k nijakému rozhodnutiu bez vzájomným rozhovorov. A že vzhľadom na dohody nebude ďalej nič zverejňovať.

Začiatkom roka minister Tóth navrhol riaditeľke centra Kataríne Hubovej, aby z funkcie odstúpila. Minulý týždeň to riaditeľka odmietla. V rozšírených desiatich bodoch umelci podrobne, krok po kroku, opisujú dianie v centre.

„Na stretnutiach s pánom ministrom sa nikdy nerobia zápisy. Ľahko potom možno spochybňovať, na čom sme sa dohodli a na čom nie,“ hovorí Martin Porubjak.

Teraz sa budú obe strany pripravovať na stretnutie vo štvrtok 19. januára, nakedy k sebe minister pozval signatárov výzvy.

„Obsahom má byť diskusia o jednotlivých bodoch výzvy, vzájomné informovanie sa, vecné a konštruktívne argumenty, vysvetlenie rozhodnutí,“ hovorí Martina Pavlíková. „Pán minister očakáva vecnú diskusiu s kompromisnými návrhmi, aby sa dospelo k riešeniu sporných bodov,“ pokračuje.

„Minister kultúry nemá našu dôveru a pochybujem, že ju získa nejakou ďalšou sériou krokov a ťahov. Aj keď bude rezort bez ministra, určite to bude lepšie, ako keď tam bude tento minister,“ povedal Popovič.

 

Čo vyčítajú umelciministrovi Františkovi Tóthovi

nenapĺňa Programové vyhlásenie vlády, zrušil rozpracovanie Stratégie štátnej kultúrnej politiky

znížil vierohodnosť, transparentnosť a odbornosť rozhodovania o grantoch, o 750 miliónoch budú rozhodovať úradníci

účelovo zúžil pamiatkovú zónu v Bratislave v prospech stavebných spoločností

chce predať mnoho nehnuteľností – aj historických pamiatok

nekompetentne obsadzuje rôzne miesta, v Slovenskom centre dizajnu postupuje účelovo a bez argumentov

založil Správcovskú spoločnosť Novostavby SND bez dohody s divadlom, odvolal generálneho riaditeľa SND Dušana Jamricha

pripravil odpredaj budovy DPOH

zavádza kultúrne poukazy, čo je populistické gesto

komunikuje s umelcami nezriedka nekultúrnym, arogantným spôsobom z pozície moci

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
19,99
Flower box vintage srdce "M" červené ruže

Flower box vintage srdce "M" červené ruže

73,99
Elite červené ruže Grand

Elite červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk