Mikloš dal známej stotisícový plat

Vedúca úradu na ministerstve financií Jana Červenáková mesačne zarába takmer stotisíc korún, zhruba o 20-tisíc viac ako väčšina jej kolegov v iných rezortoch. Minister Ivan Mikloš ju totiž určil za úradníčku osobitného významu.

06.02.2006 00:00
debata

Červenáková je pritom Miklošova dlhoročná známa, navyše  má firmu s jeho manželkou. Minister financií ju dosadil aj za predsedníčku Dozornej rady Eximbanky či do Správnej rady Železníc SR.

Informáciu, že za minulý rok mala dostať ešte aj polmiliónovú odmenu, Červenáková odmietla komentovať. „Nebudem nič potvrdzovať ani vyvracať,“ reagovala. Vzápätí však pripomenula všetky svoje funkcie, ktoré vykonáva popri riadení Miklošovho služobného úradu. „Za tie ako štátny zamestnanec podľa zákona nárok na odmenu nemám,“ povedala. Okrem spomínaných postov v Eximbanke a Železniciach SR za ministerstvo financií figuruje aj v Dozornej rade štátnej spoločnosti Veriteľ, ktorá slúži na oddlžovanie zdravotníctva.

K odmene Červenákovej aj ostatných svojich pracovníkov sa ministerstvo financií odmietlo vyjadriť. Tvrdí, že ich zverejnením by zasiahlo do ich práva na ochranu osobných údajov. Vyhlo sa aj odpovedi na otázku, na základe čoho bol Červenákovej stanovený plat aj uvedená odmena. „Plat jej v súlade s platnými tarifami stanovoval a schvaľoval predseda Úradu pre štátnu službu. Rovnako schvaľoval aj jej odmeny,“ uviedol hovorca rezortu Peter Papanek.

Minister Mikloš však navrhol Červenákovej pozíciu „mimoriadnej významnosti“, z čoho jej plynie osobitný príplatok vo výške 23-tisíc korún. Kým príjem vedúceho úradu v iných rezortoch sa pohybuje okolo 70-tisíc korún, na ministerstve financií je to aj s ďalšími príplatkami vyše 97-tisíc, teda viac, ako zarábajú poslanci. Miesta mimoriadnej významnosti s osobitným príplatkom sú považované za kľúčové pri plnení Programového vyhlásenia vlády.

Červenáková v minulosti pôsobila ako analytička v spoločnosti M.E.S.A. 10, ktorej Mikloš šéfoval do roku 1998, keď vstúpil do vlády. Za túto spoločnosť potom minister Mikloš dosadil Červenákovú do komisie, ktorá mu mala radiť v daňovej oblasti. Šéfkou úradu na ministerstve sa stala vo februári 2003.

S ministrovou manželkou Jarmilou začala Červenáková podnikať pred niekoľkými rokmi. Vlastnia spolu firmu, ktorá sa zaoberá poskytovaním domácich prác. Podľa výpisu z obchodného registra je v súčasnosti Miklošová vo firme jedinou konateľkou. Vedúca úradu Miklošovho ministerstva je zapísaná ako spoločník. „Štátni zamestnanci nemôžu byť členmi štatutárnych orgánov, ale zákon im nezakazuje vlastniť majetkové podiely v súkromných spoločnostiach,“ uviedla k tomu Červenáková.

Priemerný plat ostatných vedúcich úradov na ministerstvách je nižší ako Červenákovej. Na ministerstve obrany má Oliver Paradeiser zhruba 75-tisíc korún, v rezorte hospodárstva zastupujúca šéfka Mária Suranová asi 71 500 korún. Na ministerstve kultúry má zastupujúci šéf Karol Korintuš 46 700. Vedúci úradov na doprave Vladimír Drozda a na pôdohospodárstve Tibor Pelle zarábajú mesačne približne 67-tisíc.

debata chyba