Hrušovský: Vo vláde s HZDS nebudeme

24.02.2006 07:39

O zostavovaní novej vlády po parlamentných voľbách nebude Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) rokovať s Ľudovou stranou - Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS). Vyhlásil to v diskusnej relácii TV Markíza SITO predseda KDH Pavol Hrušovský.

Svojmu duelantovi Vladimírovi Mečiarovi povedal, že spolupráca s ním nie je možná. Zároveň ho vyzval, aby podporil ústavný zákon o zrušení ním vydaných amnestií z marca , resp. júla 1998. Mečiar ich udelil ako zastupujúci prezident a omilostil tak trestné činy spojené s marením referenda, únosom Michala Kováča mladšieho a vraždou Róberta Remiáša. 

Podpredseda KDH Daniel Lipšic zopakoval, že hnutie sa bude naďalej snažiť o ich zrušenie. KDH chce tento ústavný zákona predložiť až v budúcom volebnom období.

V relácii Mečiar Hrušovskému oponoval tým, že je potrebné odtajniť niektoré spisy, aby sa ľudia dozvedeli pravdu. Naďalej trvá na tom, že zrušenie ním udelených amnestií je v rozpore s Ústavou SR. Mečiar spomenul, že verejne sa už  vysvetlilo, čo sa dialo v pozadí, „boli odhalené“ časti vecí, ktoré podľa Mečiarovho názoru robili kresťanskí demokrati v tomto procese v rozpore so zákonom. " Podporte zrušenie amnestií, aby sa ukázala zodpovednosť kresťanských demokratov. Buďte taký zodpovedný a hlasujte za zrušenie vašich amnestií, ktorým bránite, aby sa naozaj presvedčivým spôsobom preukázala prípadná trestná zodpovednosť za konanie, ktoré je hanebné a do dnes škvrnou na vládnutí vašej vlády," vyzval Hrušovský Mečiara. Ten mu zase pripomenul, že šesť rokov na každom stretnutí prosil zástupcov KDH vo vláda, by odtajnili vyšetrovacie spisy. „Nič iné nechceme. Odtajnite tú pravdu a prestaňte ju schovávať za utajené skutočnosti. Dnes vo vláde nie ste. Príde čas a minister, ktorý to odtajní. A pravda bude známa,“ doplnil Mečiar.

V súvislosti so zmluvou o uplatňovaní výhrady vo svedomí Hrušovský nevylúčil, že tento dokument sa stane jednou z priorít KDH pre uzavretie spolupráce s ktoroukoľvek politickou stranou. Obaja predsedovia potvrdili, že ich poslanci podporia v parlamente novelu zákona týkajúcu sa dôchodkov vypracovanú rezortom práce.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku