Obvinený Kotleba stále nosí zbraň

Trestne stíhaný šéf Slovenskej pospolitosti - národnej strany, ktorú včera Najvyšší súd rozpustil, Marián Kotleba má od polície povolenie nosiť zbraň. Nabitú pištoľ kalibru deväť milimetrov si Kotleba dokonca priniesol aj na včerajšie pojednávanie Najvyššieho súdu.

02.03.2006 00:00
debata

Polícia pritom povolenie typu A tomuto stredoškolskému učiteľovi ponechala aj po minuloročnom obvinení z propagácie fašizmu. V iných prípadoch zbrojný preukaz odoberie aj bez začatia trestného stíhania. Stačí, že sa držiteľ zbrane dostane na zoznam tzv. nespoľahlivých osôb, ktoré sa napríklad stretávajú s mafiou. Podľa policajného hovorcu Martina Korcha sa Kotlebovým prípadom už zaoberá špeciálna komisia na ministerstve vnútra.

„V súčasnosti je meno obvineného na zozname nespoľahlivých osôb, preto komisia povolenie prehodnocuje,“ uviedol policajný hovorca Martin Korch. Kedy padne rozhodnutie, však povedať nevedel.

Na prehodnotenie spoľahlivosti Kotlebu môže mať vplyv aj včerajší rozsudok Najvyššieho súdu, ktorý rozhodol, že časť politického programu Slovenskej pospolitosti – národnej strany je v rozpore s ústavou. Ľudový program strany totiž umožňoval občanom zúčastniť sa na voľbách až po zaregistrovaní do jedného zo stavov. Podľa súdu sa tým porušil ústavný princíp priamej, slobodnej a všeobecnej možnosti voliť a byť volený. Preto senát Najvyššieho súdu rozhodol o rozpustení politickej strany. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka namietal v prípade tejto strany aj šírenie neznášanlivosti, tým sa však už senát nezaoberal.

Ministerstvo vnútra musí teraz po doručení rozsudku stranu vymazať. Strana sa tak nebude môcť zúčastniť na júnových voľbách do parlamentu. Rezort vnútra vo svojej reakcii na rozpustenie Pospolitosti konštatoval, že keby strana už na začiatku predložila aj svoj ľudový program, zverejnený neskôr na internetovej stránke, nebola by zaregistrovaná. Predchodca politickej strany občianske združenie Slovenská pospolitosť však môže naďalej existovať. Členovia združenia sú známi na verejnosti nosením uniforiem pripomínajúcich obdobie vojnového slovenského štátu.

Kotleba po rozsudku vyhlásil, že členovia strany sa na voľbách v každom prípade zúčastnia. Neuviedol však, či si zaregistrujú novú stranu, alebo sa objavia na kandidátkach iných politických subjektov. "Budete prekvapení, " vyhlásil Kotleba, ktorý pojednávanie označil za zinscenované. Kotleba je spolu s ďalšími šiestimi členmi zatiaľ vyšetrovaný na slobode, kedy bude prípad uzavretý, zatiaľ nie je známe.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy