Súkromné školy dostali viac ako verejné

04.03.2006 08:00

Cirkevné a súkromné školy podporil štát v tomto roku o stovky až tisícky korún vyšším príspevkom na žiaka ako verejné. Vyplýva to z prepočtov Združenia miest a obcí Slovenska.

Vyplýva to z prepočtov Združenia miest a obcí Slovenska. Výška príspevku na jedno dieťa v škole, ktorú spravuje samospráva, je priemerne 26 105 korún. V cirkevnej je to o takmer štyristo korún viac a v súkromnej až vyše 31 000 korún. Neštátne školy môžu navyše, na rozdiel od verejných, vyberať za štúdium školné.

,,Tieto školy, najmä súkromné, získajú zo štátneho rozpočtu na každé dieťa viac peňazí," tvrdí podpredseda združenia Jozef Turčány. Podľa neho z asi 690 miliónov korún, o ktoré sa v tomto roku zvýšila suma určená na žiakov, išlo na verejné základné školy len niečo vyše percenta. Zvyšok sa rozdal ostatným.

Podľa ministerstva školstva je rozdelenie peňazí spravodlivé. ,,Všetky základné školy majú rovnaký normatív bez ohľadu na to, kto je ich zriaďovateľom," reagovala Katarína Hamerlová z tlačového oddelenia ministerstva školstva. 

Neštátne školy však mohli získať na dieťa viac prostriedkov preto, lebo sú menej naplnené. Hoci normatív, teda príspevok na žiaka, je pre každého rovnaký, školy s počtom žiakov do 250 dostávajú kompenzácie, teda peniaze navyše. Medzi neštátnymi je takých omnoho viac. Do škôl, ktoré patria pod obce, chodí v priemere 238¤detí, v súkromných je ich 93 a v cirkevných 225. Platí, že čím menšia je škola, tým viac peňazí z rozpočtu na jedného žiaka potrebuje.

Verejnú Základnú školu na Beethovenovej ulici v Nitre navštevuje 565 detí, na každé dostane tento rok riaditeľ Ľubomír Svitač 23 187 korún. ,,V prvých mesiacoch roka, keď sú faktúry za kúrenie vysoké, nám peniaze chýbajú," konštatoval. Škola, keďže má veľkú budovu, zaplatí za január asi 260-tisíc korún za teplo. Podľa Svitača je normatív celkovo na základných školách nízky.

Súkromná základná škola v Novej Dubnici funguje štyri roky a má 90 detí. Na každé získala od štátu asi 28-tisíc korún. Školné je podľa riaditeľky Jany Kramárovej symbolické, 200 korún na mesiac. ,,Bez podpory štátu by sme nemohli fungovať," tvrdí Kramárová. V súčasnosti si ako-tak vystačia. O školu je podľa Kramárovej záujem, keďže má aj vlastný vzdelávací program a viaceré mimoškolské aktivity.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku