Stredné školy zháňajú žiakov, je ich málo

18.03.2006 00:00

Stredné školy majú v ponuke o 28-tisíc miest viac, ako je deviatakov. Aj preto v týchto dňoch medzi sebou bojujú o budúcich študentov. Hoci prihlášky do prvých ročníkov sa posielajú až do 6. apríla, už teraz je jasné, že mnohé stredoškolské lavice zostanú prázdne.

Podľa údajov Školského výpočtového strediska ponúkajú všetky stredné školy celkom 93 401 miest. Deviatakov je však len zhruba 65-tisíc a detí, ktoré končia základnú školu v nižšom ročníku, iba niekoľko desiatok. „Je to dôsledok demografického vývoja,“ konštatovala Katarína Hamerlová z tlačového oddelenia ministerstva školstva. Rezort podľa nej už vlani zareagoval na situáciu tak, že vyhláškou zrušil tie stredoškolské odbory, o ktoré nebol záujem. „Spájanie a rušenie škôl je v právomoci krajov,“ dodala.

Združovať školy sa chystá napríklad Nitriansky samosprávny kraj. Podľa vedúcej školského odboru Heleny Psotovej ich bude 17. „Dôvodom je klesajúci počet študentov,“ potvrdila. Podľa Psotovej sa najmenej detí hlási na učňovky.

Vlani na celom Slovensku zaniklo 19 stredných škôl, ministerstvo školstva zatiaľ nevie odhadnúť, koľko ich bude od septembra. Menej detí však pre školy okrem obavy zo zániku znamená aj problémy s peniazmi, keďže sú financované príspevkom na žiaka. „V Prešovskom kraji je rozdiel medzi ponukou a počtom tých, ktorí sa hlásia, 3 500. Pri priemernom normatíve 25-tisíc korún to znamená deficit 30 miliónov korún,“ uviedol Karol Lacko z úradu PSK.

Podľa Lacka to spôsobuje tuhý boj o žiaka. Školy vypúšťajú z názvov prívlastky ako poľnohospodárska či strojárska, otvárajú lukratívne odbory ako čašník či kuchár. „Nie som si istý, či im to pomôže,“ komentoval Lacko situáciu, keď napríklad v bývalom odbornom učilišti poľnohospodárskom otvorili odbor kaderník v meste, kde je len jedno kaderníctvo schopné zabezpečiť prax.

O asi tisícku menej deviatakov, ako je kapacita stredných škôl, je aj v trnavskom regióne. A to aj napriek tomu, že kraj urobil opatrenia a v porovnaní s vlaňajškom sa znížil počet miest v učebných a študijných odboroch o 233.

„Zatiaľ triedy naplníme, no klesá úroveň tých, ktorých prijímame,“ konštatoval zástupca riaditeľa SPŠ stavebnej v Nitre Peter Chudík. Podľa neho je to preto, že gymnáziá už berú aj deti s trojkami. „Aj my sme museli nároky znižovať, kým ešte pred časom sme na odbor staviteľstvo bez skúšok prijímali do priemeru 1,25, teraz je to do 2,5,“ dodal.

Najlepšie sú na tom gymnáziá, môžu prijať 16 441 žiakov, a pri prvom prieskume o ne prejavilo záujem o 533 viac uchádzačov. Stredné odborné učilištia však majú väčšie ťažkosti, prvákov môžu zobrať 22 936 a prihlášku si na ne prioritne chce podať len vyše 12-tisíc. Menej sa hlási aj na priemyslovky.

Presné počty stredné školy zatiaľ nemajú. Žiaci si totiž môžu podať prihlášku až na dve školy. Zápisný lístok však dostanú len jednu a tak si vyberú v prípade, ak ich prijmú na obidve.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku