Remiášová: Za vraždu syna môže Mečiar

28.04.2006 20:00

Za vraždu Róberta Remiáša, ktorý zahynul pri výbuchu svojho auta 29. apríla pred desiatimi rokmi v Bratislave, môže podľa jeho matky vtedajší premiér Vladimír Mečiar.

„Išlo im o to, aby zlikvidovali svedkov únosu prezidentovho syna. Róbert bol z tých, ktorý chránili svedka a snažil sa, aby prežil. Obetoval sa tomu. Oni potrebovali zastrašiť svedkov. Jednoznačne Mečiar v mojich očiach bol, je a vždy bude zodpovedný za vraždu môjho syna,“ povedala na pietnej spomienke na zavraždeného syna Anna Remiášová. Je podľa nej „hrozné“, že orgány činné v trestnom konaní za desať rokov nedokázali vyriešiť túto vraždu.

Panychídu, na ktorej sa zúčastnilo 40 ľudí, otvoril skladbou Veža umelec a klávesista Marián Varga, po ňom sa slova ujali osobnosti „novembra 1989“. „Budeme tu stávať do tých dní, pokiaľ kompetentní nepochopia, že tieto veci treba vyšetriť,“ povedal bývalý minister kultúry Ladislav Snopko. „Slováci vždy vedeli povedať, čo nechcú. Ale musíme sa naučiť povedať, čo chceme – a to vyšetriť túto vraždu,“ dodal jeden z lídrov revolúcie Ján Budaj.

Desať rokov po vražde vyzvali Remiášová a slovenské osobnosti vyšetrovacie orgány a orgány činné v trestnom konaní, aby túto vraždu „vyšetrili a objasnili tak, aby sa občania tejto krajiny dozvedeli pravdu“. Smútočný veniec k pamätníku na mieste vraždy krátko po obede položil aj predseda KDH Pavol Hrušovský.

Auto Róberta Remiáša vybuchlo 29. apríla 1996 v Bratislave na  križovatke ulíc Botanická, Karloveská a Devínska cesta. Remiáš bol spojkou s bývalým príslušníkom SIS Oskarom F., ktorý vypovedal, že na zavlečení syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča sa podieľala tajná služba. Vyšetrovateľ obvinil z vraždy Remiáša dvoch údajných vykonávateľov Jozefa R. a Imricha Oláha, ktorého mal podľa polície v roku 1997 zavraždiť údajný boss banskobystrického podsvetia Mikuláš Č. so svojimi kumpánmi.

Pre údajný návod na Remiášovu vraždu bol od decembra 2002 stíhaný aj bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa. Ten obvinenie označil za vykonštruované.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Smútočná kytica biele chryzantémy

Smútočná kytica biele chryzantémy

23,99
Amore biele ľalie

Amore biele ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk