Maturantom idú jazyky, matematika menej

Matematika tohtoročným maturantom nevyšla. Aj najlepší študenti ju zvládli len na 60 percent, kým cudzie jazyky aj na 80. Výsledky maturitných testov, ktoré v piatok zverejnilo ministerstvo školstva, sa však netýkajúvšetkých žiakov.

13.05.2006 10:35 , aktualizované: 11:57
debata

Časť z nich nemá stále vyhodnotené písomky, hoci sa už o týždeň začínajú ústne skúšky.

Problémy s hodnotením súna 230 stredných školách, z ktorých prišli chybne vyplnené odpoveďové hárky. Asi štyristo študentov tak stále nevie výsledky svojich testov, hoci mnohí z nich včera odišli na akademický týždeň a do škôl sa vrátia až na ústne maturity, ktoré sa začnú 22. mája. Vyhláška pritom uvádza, že žiak by mal vedieť svoje hodnotenie najmenej 10 dní pred ústnymi skúškami.

Minister školstva László Szigeti tvrdí, že na školy už išla školská inšpekcia, ktorá písomky zhodnotí. Aj keď sa termín nedodrží, všetci študenti by sa o tom, ako v písomnej časti dopadli, mali dozvedieť pred ústnou maturitou.

Väčšina maturantov však už vie, aká je úroveňich vedomostí. Tí, ktorí riešili v matematike ťažšie úlohy, dosiahli úspešnosť 60,4 percenta, vlani to bolo vyše 83 percent. Podľa ministra školstva Lászlóa Szigetiho (SMK) sa to však nedá porovnávať. „Boli iní žiaci a iné testy,“ zdôvodnil Szigeti.

Šéf Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavol Sadloň pripustil, že rozdiely v matematike mohla spôsobiť slabšia príprava žiakov, ale aj to, že testy, ktoré v tomto roku pripravilo ministerstvo, boli náročnejšie. „Svedčíto o tom, že nové maturity ešte nie sú vyladené a stále sa hľadá vyvážený model,“ dodal Sadloň. Aj pre tieto problémy vysoké školy podľa Sadloňa váhajú, či pri prijímačkách plne zohľadňovať maturitné výsledky. Z 30 vysokých škôl ich na všetkých svojich fakultách uznáva len tretina.

Cudzie jazyky dopadli podobne ako v minulom roku. Zložitejšie testy z angličtiny vyšli tohtoročným maturantom na 77,9 percenta, vlaňajším na 73,7 percenta. V ťažšej A úrovni nemčiny dosiahli 76 percent, vlani takmer 74 percent.

V tomto roku sa po prvý raz maturovalo z francúzštiny, ruštiny, španielčiny a taliančiny. Tie dopadli najlepšie, úspešnosť, napríklad vo francúzskom jazyku v ťažšej A úrovni, dosiahla až 88,7 percenta. Szigeti si to vysvetľuje tým, že z nových predmetov malo odvahu maturovať len niekoľko desiatok najlepších študentov. Pri všetkých predmetoch platí, že lepšie dopadli gymnazisti ako ostatní stredoškoláci. Tohtoročnou novinku je, že ministerstvo školstva preplatí tretine najúspešnejších žiakov, ktorí písali ťažšie testy z cudzích jazykov, náklady na získanie certifikátov.

Túto možnosť bude mať 2 313 ľudí a získajú najviac 5-tisíc korún. Podmienky ešte rezort spresní. Výsledky tohtoročných maturít súplatné, aj keď časť ich zadaní vyzradil internet a niektorí študenti ich tak vedeli dopredu. Szigeti preto podal trestné oznámenie, vyšetrovanie podľa neho ešte nie je skončené.

Ako dopadli testy:

 • matematika, úroveň A 60,4 %, úroveň B 56,9 %
  • anglický jazyk, úroveň A 77,9 %, úroveň B 58,4 %
  • nemecký jazyk, úroveň A 76,1 %, úroveň B 54,2 %
  • ruský jazyk, úroveň A 85,1 %, úroveň B 66,2 %
  • francúzsky jazyk, úroveň A 88,7 %, úroveň B 74,6 %
  • španielsky jazyk, úroveň A 81,3 %, úroveň B 77,4 %
  • taliansky jazyk, úroveň A 86 %, úroveň B 75,1 %.
debata chyba