Na horách napadal čerstvý sneh

Od poprašku do 15 cm nového snehu pripadlo z utorka na stredu v polohách vo výške do 2000 m, najmä vo Vysokých a Západných Tatrách. Nad touto hranicou je do 35 cm nového snehu.

31.05.2006 11:02
Zasnežené Vysoké Tatry. Foto:
Zasnežené Vysoké Tatry.
debata

„Nie je to síce na toto ročné obdobie obvyklé, ale zas na druhej strane nejde o žiadny extrém,“ povedal jeden zo zamestnancov najvyššie položeného observatória na Slovensku (2632 m.n.m.), podľa ktorého sa obyčajne sneh na Lomnickom štíte roztápa až v letných mesiacoch.

Snehovú pokrývku vo vysokohorských kotloch a žľaboch tvorí tvrdý firnový sneh s vrstvou nového snehu do 35 cm. Preto sú nad hranicou lesa nevhodné podmienky na vysokohorské túry.

Podľa Juraja Janka z Horskej záchrannej služby v Starom Smokovci sa nepriaznivé počasie prejavuje v návštevnosti hôr. V nižších polohách totiž prší, čo ľudí odrádza. „Ľudia si výjdu maximálne na Hrebienok,“ poznamenal záchranár. Súčasný ráz počasia však ani podľa neho nie je v Tatrách ničím výnimočný. „Pamätám sa, že asi pred dvoma rokmi som bol aj ja ešte prvého júna na lyžiach,“ poznamenal.

V stredu ráno bolo na horách zamračené, hmlisto, v polohách nad 1300 m snežilo, pod touto hranicou pršal dážď so snehom, alebo pršalo. Ochladenie trvá. Teplota vzduchu sa pohybovala od –4 do 3 stupňov Celzia, na vrcholoch Tatier do –7 stupňov Celzia. Fúkal silný severozápadný vietor, ktorý v nárazoch dosahoval silu víchrice do 90 km/h.

debata chyba