Kubišovi bude radiť exminister Hamžík

19.07.2006 17:50

Poradcom ministra zahraničných vecí Jána Kubiša sa stal bývalý šéf diplomacie vo vláde Vladimíra Mečiara a vicepremiér z prvej vlády Mikuláša Dzurindu pre integráciu Pavol Hamžík. "Poznám pána Hamžíka 15 - 20 rokov, poznám ho ako vynikajúceho profesionála, odborne nesmierne dobre pripraveného a rozhľadeného," uviedol Kubiš.

Hamžík podľa neho aj v uplynulom období prejavoval záujem o oblasť diplomacie a zahraničnej politiky. „Keď po menovaní novej vlády dal signál, že by mal záujem zapojiť sa do tejto činnosti, tak som to len privítal a ponúkol mu možnosť pracovať ako môj poradca,“ povedal.

Hamžík bol kariérnym diplomatom, angažoval sa v politike. V roku 1994 sa stal veľvyslancom v Nemecku, od augusta 1996 do júna 1997 bol ministrom zahraničia. Z funkcie odstúpil po zmarenom referende o členstve SR v NATO a o priamej voľbe prezidenta. V rokoch 19982001 pôsobil ako podpredseda vlády pre integráciu. Premiér Dzurinda ho z postu odvolal v súvislosti s kauzou okolo údajnej sprenevery finančných prostriedkov z fondov EÚ, polícia ani Najvyšší kontrolný úrad však zneužitie nepotvrdili. Od roku 1999 Hamžík viedol Stranu občianskeho porozumenia, a to až do jej zániku v roku 2003.

Druhým Kubišovým poradcom je ďalší bývalý kariérny diplomat Ivan Lančarič. 
Vymenovanie Diany Štrofovej na post štátnej tajomníčky rezortu diplomacie Kubiš privítal. „Teším na túto spoluprácu, je jazykovo i odborne pripravená,“ povedal s tým, že v minulosti mal možnosť Štrofovú spoznať napríklad pri jej pôsobení ako členky Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení NATO.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk