Prezident vymenoval nového riaditeľa SIS

Prezident Ivan Gašparovič dnes vymenoval Jozefa Magalu do funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Magala, ktorý bol doposiaľ spolupracovníkom premiéra Roberta Fica v Smere-sociálnej demokracii, nahradil v čele tajnej služby Ladislava Pittnera. Toho prezident odvolal v stredu.

27.07.2006 11:31
debata

„Dúfam, že sa mi podarí vykonávať moju funkciu tak, aby moja činnosť a činnosť tohto celého úradu prispela k jeho vážnosti a predovšetkým k zvýšeniu bezpečnosti štátu a bezpečnosti občanov Slovenskej republiky,“ povedal Magala prezidentovi po vymenovaní.

Nový šéf SIS ani Úrad vlády doposiaľ nezverejnili Magalove základné  životopisné údaje. „Dúfam, že Slovenská informačná služba bude plniť svoje povinnosti podľa zákona. SIS je tajná služba Slovenskej republiky. Aj preto vám dnes okrem tohoto vyhlásenia neposkytnem žiadne ďalšie informácie,“ povedal Magala novinárom.

Prezident Magalu vyzval, aby v SIS pokračoval v „pozitívnych“ krokoch predchodcov a čo najskôr napravil to, čo „podliehalo sústavnej kritike vo vzťahu k tomuto úradu“. Pri stredajšom dlhom rozhovore s Magalom sa vraj Gašparovič presvedčil, že nový riaditeľ SIS bude vďaka svojím vedomostiam a prehľadu vykonávať funkciu zodpovedne. Tajná služba v minulosti čelila niekoľkým korupčným a politickým aféram.

Magala bol v uplynulom volebnom období asistentom poslanca Smeru Bohumila Hanzela, ktorý sa s Ficom názorovo rozišiel a v júnových voľbách už do parlamentu nekandidoval. Podľa obchodného registra je Magala členom dozornej rady stavebnej firmy Stavdory.

Podľa informácií ČTK bol Magala v 90. rokoch riaditeľom sekcie rozvoja výstavby a stavebníctva na ministerstve výstavby a niekoľko rokov zasadal vo vedení Eximbanky, ktorá podporuje zahraničný obchod firiem.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy